Chřipkové období je na spadnutí. Co je nového v léčbě této nemoci?

 Věda a Výzkum 
12. listopadu 2018 14:45 / Karel Kovka
  0
📷
4 fotografie v galerii
Nadějné protilátky proti chřipce získali vědci z krve jihoamerických lam Shutterstock
Je to právě sto let, co celosvětová pandemie takzvané španělské chřipky usmrtila přibližně desetkrát více osob než první světová válka. A větší či menší chřipkové epidemie hrozí každoročně. Co je tedy nového ve výzkumu léků proti této nemoci?

Je obecně známo, že chřipka, respektive viry chřipky jsou tak nebezpečné kvůli neustálé mutaci. A tak je nesmírně obtížné nalézt „univerzální lék“, který by uměl léčit všechny kmeny chřipkových virů. Farmaceutický výzkum se proto stále více zaměřuje na přírodu a zkoumá, zda v rostlinách či živých tvorech neobjeví látky, které by mohly být účinné nejen proti chřipce, ale i celé řadě dalších chorob lidstva.

Vědci ze Scrippsova institutu v Kalifornii se tak zabývali zkoumáním jihoamerických lam. Lamy totiž, kromě toho, že poskytují kvalitní vlnu, kdy vlna z druhu Vicugna vicugna, česky Vikuňa, je považována za nejlepší na světě, umí vyrábět vlastní protilátky, které mají spoustu pozoruhodných vlastností.

Protilátky jsou vlastně takové zbraně imunitního systému, které ničí viry proniklé do organismu živočichů, a tedy i člověka tím, že se navážou na proteiny, které jsou součástí vnější části viru. Za normálních okolností je tato strategie účinná, ale právě u chřipky tato část viru mutuje nejrychleji. Více jsme o tématu psali před časem.

Protilátky, které vznikají v tělech lam, tento problém nemají. Jejich molekuly jsou totiž nesmírně drobné, takže se dostanou k proteinům hlouběji a díky tomu mohou zaútočit na části proteinů, jež mutují výrazně pomaleji.

Vědci si tedy vybrali čtyři z lamích protilátek a pomocí genetického inženýrství vytvořili vlastní protilátku, která obsahovala ty nejlepší vlastnosti z vybraných. Cílem bylo získat látku, která by proti chřipce působila po několik sezon a byla tak schopna lidstvo ochránit před případnými dalšími pandemiemi v budoucnu. Takto vytvořenou protilátku pak testovali na myších, kterým vpravili do těla smrtící dávky chřipkového viru.

Výsledek vědce svým účinkem pozitivně překvapil. Jeden z účastníků projektu pro stanici BBC uvedl, že v testu bylo šedesát různých virů a neutralizován nebyl jen jediný. A ten prý člověka stejně nenapadá. Jedná se tedy o mimořádný úspěch.

Jak už to však bývá, od laboratorního úspěchu přes náročné testování a výrobu nového dostupného léku je vždy dlouhá cesta. A ani v tomto případě tomu bohužel nebude jinak.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve