Naděje pro sportovce a nejenom pro ně. Vědci pěstují umělou chrupavku

Poranění chrupavky bývají při pohybových aktivitách poměrně častá
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
29. října 2018 14:37 / Shutterstock
  17   0
Sportovně aktivní lidé se s tímto problémem potkávají poměrně často. A nejenom oni. Postižení kloubní chrupavky se týká miliónů lidí na celém světě.

Nejčastěji bývá chrupavka poškozena traumaticky při sportu, turistice, ale i při vcelku běžných činnostech v zaměstnání, domácnosti či na zahrádce. Poškození mohou být i degenerativní jako je například osteochondróza, tj. postupné uvolňování chrupavky.
 
Hyalinní kloubní chrupavka je vrstvou dosahující tloušťky až 5 mm, která pokrývá ukončení kostí v místech pohyblivých kloubů. Tvoří bílý, lesklý a průhledný povrch a na základě unikátní a vysoce organizované struktury umožňuje pohyb kostí v kloubu prakticky bez tření. Může se vyrovnat se zátěží dosahující pěti až sedminásobku vlastní hmotnosti těla.

Problémem a překážkou léčby je skutečnost, že v dospělosti je vnitřní regenerační schopnost hyalinní kloubní chrupavky velmi nízká. Tělo k jejímu nahrazení vytváří vazivovou chrupavku, avšak tato náhradní tkáň je velmi řídká, nemá unikátní biomechanické vlastnosti hyalinní chrupavky a navíc má relativně krátkou životnost. Hluboké defekty chrupavky se pak nikdy nevyhojí a vedou nakonec k osteoartróze, tedy degenerativnímu onemocnění kloubů kdekoli v těle, které je spojeno právě s poškozením kloubní chrupavky.
 
Jak již bylo řečeno, chrupavky se po úrazech hojí velmi obtížně, což vedlo k řadě výzkumů v této oblasti. Zajímavý přípravek, který by mohl pomoci při léčbě takových zranění, vyvíjejí na Harvard Medical School. Jde o kapalinu, která obsahuje chrupavku produkující buňky v chemicky modifikované hyaluronové kyselině. Právě ta představuje důležitou součást hyalinní kloubní chrupavky. O metodě bezbolestného opravování zubních kazů jsme psali v tomto článku.
 
Do směsi se přidá iniciátor polymerace citlivý na světlo a tento přípravek je následně vpraven na místo, kde je chrupavka poškozena. Po osvícení ultrafialovým světlem kapalina polymeruje, tj. ztuhne. Vznikne tak něco, co se dá označit jako umělá chrupavka. Polymer se časem rozloží a nahradí jej plnohodnotná chrupavčitá tkáň.
 
Pokud se přípravek osvědčí a projde náročným testováním, mohl by tak přibližně do čtyř až pěti let pomáhat postiženým sportovcům i lidem trpícím osteoartrózou na celém světě.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Je to tank, který plave jako loď, nebo člun, který střílí jako tank? Indonésie staví tankový člun

Dům a zahrada

Jak pěstovat krásné fuchsie. Zvládnou to i méně zkušení pěstitelé

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu