Parkinsonova choroba: Jak tato nemoc souvisí se slepým střevem? Více, než si myslíte

 Věda a Výzkum 
11. listopadu 2018 13:24 / Karel Kovka
  1
📷
2 fotografie v galerii
Třes rukou a nejistá chůze jsou hlavními příznaky onemocnění Parkinsonovou chorobou Shutterstock
Třes rukou, ztuhlost svalů, zpomalení pohybů a poruchy chůze. Všechny tyto příznaky ukazují na onemocnění Parkinsonovou chorobou. Vyléčit se bohužel zatím nedá.

Parkinsonova choroba je degenerativní onemocnění nervového systému. Typicky se projevuje právě již popsanými příznaky. Způsobuje poškození a zánik buněk v oblasti mozku, které se říká substantia nigra. Ta je součástí tzv. bazálních ganglií - oblastí šedé hmoty mozkové odpovědných za koordinaci pohybů.

Důvodem zániku buněk je pravděpodobně kombinace několika různých faktorů. Předpokládá se, že na vině mohou být toxické součásti průmyslových zplodin nebo umělých hnojiv. Kromě vnějších látek není možná bez viny ani náš vlastní organismus. U některých lidí buňky hromadí produkty svého metabolismu a tím samy sebe „otravují“. Vědci se rovněž domnívají, že za vznikem onemocnění stojí i genetické předpoklady. Přesná příčina není dosud bohužel známa. Stejně tak se tato choroba dá sice léčit, kdy se zpomaluje její rozvoj a mírní příznaky, ale vyléčit jí zatím neumíme.

Poměrně překvapivě proto působí zjištění souvislosti této choroby a slepého střeva. Nová studie zkoumající Parkinsona podle serveru CNN prokázala, že s odstraněním slepého střeva, přesněji řečeno s odstraněním apendixu, tedy malého červovitého výběžku slepého střeva, se riziko jejího vzniku snižuje o téměř 20 procent. Jak si uchovat zdraví a svěžest a prodloužit si život, jsme psali zde.

Nový poznatek s příčinou vzniku Parkinsona související se slepým střevem vysvětlují vědci tím, že slepé střevo a zejména apendix obsahuje protein alfa-synuclein, který se hromadí v mozku pacientů trpících touto nemocí. Tento protein se dokáže přesouvat nervovým spojením přes trávicí trakt ze slepého střeva do mozku, kde se stává toxickým a dokáže urychlit nástup choroby.

Lékaři však obecně preventivní odstranění slepého střeva (apendixu) nedoporučují. I když se dlouhá staletí zdálo, že apendix je zhola zbytečná věc, zjistili vědci v roce 2016, že ho zřejmě úplně zbytečně nemáme. Malý červík v břišní dutině údajně pomáhá zlepšovat celkovou imunitu člověka.

Bohužel vzhledem k tomu, že Parkinsonova choroba má zřejmě větší počet „spouštěčů“, tak vám ani jeho operativní odstranění nezaručí, že neonemocníte. Navíc vám každý lékař potvrdí, že každá operace, která je zbytečná, je opravdu zbytečná!

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47