Dokážou infračervené vlny ochránit řidiče? Testy říkají, že ano

 Věda a Výzkum 
31. října 2018 11:00 / Karel Kovka
  0
📷
3 fotografie v galerii
Při podobných setkáních už jde opravdu do tuhého Shutterstock
Tu situaci mnozí řidiči zažili a rozhodně jim není co závidět. Srážka se zvěří, zejména při vysoké rychlosti, může skončit i fatálně. A škody jsou mnohdy v řádu desetitisíců až statisíců.

Zejména v lesních úsecích a v noci nebývá bohužel zvěř na vozovce žádnou zvláštností. A stejně tak i nehody, které střet se zvířetem zaviní. Ono „trefit“ zajíce sice není nic příjemného, ale nemusí to být ani nic dramatického. U srny, laně nebo divočáka už jde v mnoha případech o život. A celkové škody na zdraví i poškozených vozidlech jdou do milionů. 

Mnohé úseky, zejména na dálnicích, sice chrání ploty, jinde spoléhají na pachové ohradníky, ale střetů se zvěří stále přibývá. A nejenom na našich silnicích, ale i v zámoří. Tam bývají srážky mnohdy ještě tragičtější, protože srazit se třeba s losem, který váží od nějakých 250 do 450 a výjimečně i 500 nebo více kilogramů, už je pořádná rána. Sražení losi navíc vzhledem ke svým dlouhým nohám končí poměrně pravidelně v čelním skle a šance řidiče či spolujezdce na předním sedadle jsou pak opravdu mizivé.

Na celém území USA je srážkami se zvěří ročně poškozeno okolo 300 000 vozidel a zahyne na 200 osob. A tak se některé státy rozhodly investovat do zařízení na včasnou výstrahu.

Zaváděné přístroje, rozmístěné kolem silnic, dokáží díky kombinaci detekce infračervených vln, mikrovln a seizmického vlnění detekovat výskyt zvěře v okolí vozovky a na světelném panelu pak zobrazit výstrahu, aby měli řidiči čas snížit rychlost jízdy. Zkušební provoz zatím naznačuje, že nehodovost způsobená srážkami se zvěří se na těchto úsecích snížila až o 80 %! O přístrojích zachraňujících životy při živelných katastrofách se můžete dočíst zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Poznejte tiché kopačky včas. Několik varovných signálů, že váš partner vztah opouští

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...