Elektrický proud není jen ke svícení. Dokáže opravovat i naše těla

 Věda a Výzkum 
30. října 2018 12:46 / Karel Kovka
  0
📷
3 fotografie v galerii
Ať se jenom říznete do prstu, nebo jste po operaci, uzdravit se chcete co nejdříve Shutterstock
Ať již jste se jenom řízli do prstu, nebo jste po nějakém operačním zákroku, chcete se co nejdříve uzdravit. Proces hojení ran podporují mnohé přípravky, ale překvapivě může pomoci i elektřina.

Rána, tak trochu odborně řečeno představuje porušení integrity kožního krytu, které může zahrnovat také hlubší tkáně, případně i orgány. V každém případě to není nic příjemného a každý by uvítal, kdyby se zahojila co možná nejdříve. A pomoci může elektrický proud.

Myšlenka, že tkáně se po poranění rychleji hojí působením elektrického proudu, není nikterak nová. Již před 150 lety s ní přišel německý lékař, fyziolog a zakladatel experimentální elektrofyziologie, Emil Heinrich du Bois-Reymond. Jeho teorie však byla dlouhá léta přehlížena. V současné době však tuto myšlenku „oprášili“ Josef Penninger z rakouského ústavu molekulárních biotechnologií ve Vídni a Min Zhao z Aberdeenské univerzity. Prokázali, že elektřina skutečně urychluje proces hojení.

Slabý elektrický proud totiž do postižené oblasti přitahuje potřebné buňky a tím se urychluje proces hojení. Buňky za běžných okolností aktivně nasávají draselné kationty a zbavují se chloridových aniontů. Tím vytvářejí elektrické pole kolem celého těla. Při poranění se toto pole poněkud pozmění a taková změna pak do poškozené oblasti přitahuje opravářské buňky.

Biologové si svou hypotézu ověřili na uměle vypěstované myší tkáni, kterou záměrně narušili. Tkáň se posléze zacelovala v závislosti na tom, jak silné elektrické pole kolem ní vytvořili. Samotné elektrické pole však buňky do místa zranění nijak neláká, pouze spouští expresi genů, které se starají o jejich chemické přitahování, i následné spouštění dalších procesů účastnících se hojení. O tom, že lidský organismus by bez elektrického proudu vlastně nefungoval, se můžete dočíst v tomto článku.

Metoda je zatím v experimentální fázi. Pokud se však výsledky potvrdí, je možné, že by mohla výrazně zrychlovat celý proces hojení po běžných poraněních i po složitých operačních zákrocích.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve