Američané mají proti koronaviru vakcínu. Než se dostane k lidem, může trvat více než rok

 Věda a Výzkum 
18. března 2020 14:35 / Lukáš Bauer
  84   2
📷
4 fotografie v galerii
Američané jsou v oblasti vývoje vakcín proti koronaviru nejdále Internet
Američtí vědci vyvinuli první vakcínu proti koronaviru. Vakcína nyní bude aplikována prvním lidem v rámci programu klinického testování. Američané tak výrazně zvyšují naději v celosvětovém boji proti zákeřnému koronaviru, jenž způsobuje vážné respirační onemocnění COVID-19, než se však funkční a bezpečná vakcína dostane k lidem, může trvat více než rok.

Američané vyvinuli vakcínu proti koronaviru, která se nyní dostává do fáze klinického testování. Do programu klinických testů bylo v americkém Seattlu již přijato prvních 45 zdravých lidí, na kterých by se mělo ověřit, že látka ve vakcíně nemá vedlejší účinky. Samotná vakcína neobsahuje virus a lidé se tak nemohou v rámci klinických testů nakazit.

Vakcína s názvem mRNA-1273 byla vyvinuta vědci biotechnologické společnosti Moderna se sídlem v Cambridge, Massachusetts ve spolupráci s experty z amerického Národního ústavu zdraví (NIH). Na vývoji vakcíny však pracují vědecké týmy po celém světě s využitím těch nejmodernějších technologií.

Do programu klinického testování bylo vybráno celkem 45 zdravých lidí ve věku 18 až 55 let, kteří budou na látku obsaženou v nové vakcíně testováni po dobu nejméně 6 týdnů. První z účastníků již dostal vakcínu a další budou následovat v průběhu tohoto týdne.

V současné době proti koronavirovu neexistuje žádná dostupná léčba ani vakcína. Koronavirus způsobuje onemocnění známé jako COVID-19, kterým se od konce prosince, kdy se poprvé objevilo v Číně, nakazilo více než 175 000 lidí po celém světě.

„Nalezení bezpečné a účinné vakcíny pro prevenci infekce SARS-CoV-2 je naléhavou prioritou v oblasti veřejného zdraví,“ uvedl Anthony Fauci, vedoucí infekčních chorob v NIH.

Koronaviry jsou kulovité a z jejich povrchu vyčnívají hroty, které jim dodávají vzhled připomínající sluneční korónu. Špička těchto hrotů funguje jako mechanismus, kterým se virus váže na lidské buňky a proniká do celého organismu. Nová vakcína nese genetickou informaci podobnou viru v látce zvané messenger RNA, čímž by měla vyvolat imunitní reakci organismu a vytvořit u očkovaného jedince protilátky. Dále čtěte: (Čína použila v boji proti koronaviru velmi účinná opatření).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Pokud chcete zhubnout a posílit své zdraví, neměl by vaši pozornosti uniknout jeden druh čaje

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu