Dosud nejstarší periodickou tabulku objevili pracovníci během úklidu laboratoře ve Skotsku

Periodickou tabulku objevili ve skotské laboratoři
 Objevy 
19. ledna 2019 10:26 / Internet
  2   0
Pravděpodobně vůbec nejstarší dochovanou periodickou tabulku objevili během úklidu laboratoře na skotské univerzitě v St Andrews pracovníci úklidové firmy. Tato tabulka pochází podle expertů z rok 1879.

Zřejmě nejstarší dochovanou periodickou tabulku na světě objevili zcela náhodou při úklidu chemické laboratoře na skotské univerzitě v St Andrews. Vzhledem k prvkům, které se na tabulce nacházejí, odhadli experti její vznik na období mezi lety 1879 až 1885.

Nacházejí se na ní prvky gallium a skandium, které vědci objevili v druhé polovině sedmdesátých let. A chybí na ní germanium objevené v roce 1886.

Vůbec první podobu periodické tabulky zveřejnil Dmitrij Mendělejev v roce 1869, měla 63 prvků. Navrhoval v ní i místo pro další, tehdy ještě neobjevené prvky. Moderní podoba tabulky má 118 prvků.

Nalezená nejstarší tabulka obsahuje 71 chemických prvků a uvádí i jejich relativní atomovou hmotnost. Tabulka dokonce předpovídá prvky, které v té době ještě vědci neobjevili.

Od současné podoby se historická tabulka liší tím, že prvky řadí do sloupců podle jejich chemické reakce s kyslíkem nebo vodíkem. Moderní verze řadí prvky podle jejich atomové struktury, přesněji rostoucího protonového čísla. Vyrobili ji ve Vídni v tiskárně Verlag v Lenoir & Forster. Záznam v účetnictví odhalil, že tabulku koupil v roce 1888 profesor chemie Thomas Purdie za tři marky. 

Objevy z historie jsou velice důležitou součástí poznání našich kultur a dávných společností. Nedávno například archeologové v Mexiku objevili chrám boha, jehož kněží lidské oběti stahovali z kůže.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu