Pomůže stará legenda zachránit lidstvo? Zdá se, že ano

 Objevy 
04. ledna 2019 10:16 / Karel Kovka
  0
📷
2 fotografie v galerii
Rezistentní kmeny bakterií se stávají obrovským problémem Shutterstock
Nejrůznější pověsti a legendy jsou součástí lidské kultury a historie celá staletí. Některé se podobají spíše pohádkám, ovšem některé, jak se již prokázalo, mohou mít i zcela reálný základ. A mnohdy se vyplatí jim věřit.

Asi nejznámějším příběhem pravdivé legendy je objevení bájné Tróji německým obchodníkem a amatérským archeologem Heinrichem Schliemannem, který v existenci legendárního města, známého hlavně díky Homérově Iliadě, hrdinskému eposu o téměř desetileté Trójské válce věřil, a také je nakonec objevil.

Lidé ve Fermanaghu v Severním Irsku zase už staletí věří, že půda v této oblasti má léčivé účinky. A když tuto legendu prověřili mikrobiologové, zjistili, že se také zakládá na pravdě. V místní půdě totiž objevili dosud neznámé bakterie. To by nebylo zase nic tak světoborného. Po jejich prozkoumání ovšem zjistili, že mikroorganismy z místní půdy dokážou hubit bakterie s odolností proti antibiotikům. A to už je objev hodně důležitý.

Je totiž známo, že mnohé bakteriální kmeny si proti dnešním antibiotikům vypěstovaly značnou odolnost a antibiotika proti nim přestávají účinkovat. Podle mnohých vědců se tak odolnost vůči antibiotikům stává globálním zdravotnickým problémem.

A právě půda ze severoirského hrabství Fermanagh obsahuje dosud neznámý kmen bakterie, kterou vědci pojmenovali Streptomyces sp. myrophorea. Nalezený kmen se umí vypořádat se šesti „jezdci bakteriální zkázy“ – tedy bakteriemi, proti nimž stále více selhávají běžná antibiotika – včetně extrémně nebezpečného zlatého stafylokoku (MRSA). O tom, jak rezistentní kmeny bakterií ohrožují budoucnost lidstva, se můžete dočíst v tomto článku.

O tom, že se mezi lidmi povídá o léčivých účincích místní hlíny, informoval lékaře jeden ze členů výzkumného týmu, který z této oblasti pochází. Podle něj místní lidová medicína používala kusy hlíny zabalené do plátna, které se potom přikládalo třeba na zanícená místa na těle. Léčení místní hlínou prý využívali už před 1500 lety Druidové a ještě před nimi lidé neolitické kultury před přibližně čtyřmi tisíci lety.

Profesor Paul Dyson ze Swansea University prohlásil, že objevený kmen je účinný proti čtyřem ze šesti patogenů, které odolávají antibiotikům a objev je tak velmi důležitý pro poražení antibiotické rezistence. Podle něj je tento objev také důležitý v tom, že ukazuje, jak zásadní je znalost lidové nebo tradiční medicíny: „Naše výsledky poukazují na to, že se vyplatí studovat folklor a tradiční lékařské metody. Vědci, historici a archeologové mohou všichni s tímto úkolem pomoci. Zdá se, že řešení současného problému s rezistencí antibiotik by se mohlo nacházet v moudrosti našich předků.“

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky