Pochoutka stará tisíce let. Ochutnat ji se ale nikdo neodvážil

Nalezenou pochoutku se nikdo neodvážil ochutnat
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Objevy 
23. prosince 2018 11:49 / University of Catania and Cairo University
  0   0
Mléko, ale i třeba máslo používali lidé od pradávna. A znali i sýr, jak dosvědčují záznamy z období Sumerské říše. A jak se ukazuje, znali sýr i staří Egypťané.

Řecká legenda vypráví o sýru jako o daru bohů. Podle ní vzal na sebe Aristaios, syn bohů, podobu ovčáka a odebral se na Zemi ukázat lidem přípravu sýra. Mléko je samozřejmě součástí potravy již tisíciletí. O přípravě másla se ví už z Mezopotámie, ale o sýru jsou prvé zmínky až z období Sumeru.

Další zmínky bychom nalezli v Bibli a později se o sýru zmiňuje řecký Homér ve své Odyssei. A což teprve Římané v době císařství. Historie ukazuje, že Římané znali přinejmenším 12 druhů sýra a také věděli, jak sýr správně vyudit nebo solit. Sýry se vyráběly a kultivovaly především v klášterech. Představovaly totiž postní jídlo.

Je známo, že v Egyptě probíhají archeologické průzkumy a vykopávky prakticky nepřetržitě. A nečekaných a vzácných objevů zná historie egyptských vykopávek mnoho. A nyní si mohou archeologové připsat další prvenství. Při vykopávkách u starověkého města Mennofer, ležícího kdysi ve velmi úrodné oblasti poblíž Káhiry, byla objevena hrobka  starosty Ptahmese. Hrobka byla bohužel narušena vykradači hrobů, ale i přesto vydala poměrně zajímavý objev.

V hrobce byla totiž objevena hliněná nádoba s bělavým a nikterak vábným obsahem. Spolu s egyptskými vědci se do analýzy bělavé hmoty pustili i italští odborníci. “Analyzovaný materiál je pravděpodobně nejstarším zbytkem sýra, jaký byl dosud nalezen,” popsal hmotu chemik z univerzity ze sicilské Catanie. Stáří sýra je totiž odhadováno na 3 200 let. Objev tak představuje první důkaz o produkci sýra ve starověkém Egyptě. O historii oblíbeného nápoje jsme psali v tomto článku.

Tým chemiků se následně pustil do analýzy a odhalil, že produkt byl podle všeho vyroben smícháním kozího a ovčího mléka s přidáním mléka buvola afrického. I když by vědce bývala zajímala i chuť pradávné pochoutky, ochutnat se nikdo neodvážil.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Američané při výbuchu jaderné bomby na atolu Bikini neodhadli její sílu a zamořili tak obrovské území

Dům a zahrada

Vyrobte si originální kousky. Jak malovat na sklo a skleničky?

Cestování

Malý slovník udiček, na které lákají hotely své zákazníky. Na hvězdičky se při výběru rozhodně...

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu