Na Zemi je stále co objevovat. Přesvědčili se o tom v Kanadě

Neznámá jeskyně byla objevena náhodou při leteckém sčítání sobů
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Objevy 
14. prosince 2018 13:37 / Internet
  5   0
Zdálo by se, že je Země, možná s výjimkou hlubin oceánů, už natolik prozkoumaná, že není co objevovat. Ale stále znovu se ukazuje, že pro nás má naše domovská planeta dosud skrytá tajemství

Zprávy o nových objevech se vyskytují poměrně často. Vědci nacházejí nové, dosud neznámé druhy hmyzu, rostlin, ryb i obratlovců. Naše planeta má pro nás stále další a další překvapení. Nyní se o tom přesvědčili i kanadští geologové.
 
Při sčítání sobů v Britské Kolumbii, které bylo prováděno z vrtulníku, si výzkumníci v Národním parku Wells Gray povšimli obrovské díry do země, jejíž ústí měří 100 krát 60 metrů. Jedná se o vchod do dosud neznámé jeskyně, jejíž přesné rozměry zatím nejsou známé. Zajímavé je i to, že jeskyně leží v relativně obydlené části země. Podle jeskyňářů se zřejmě jedná o jednu z největších jeskyní v celé Kanadě.

Pozoruhodné je, že o existenci jeskyně nebyly v prozkoumaných písemných materiálech, mapách ani dalších pramenech nalezeny žádné zmínky. Nyní se budou vědci snažit zjistit víc od domorodých kmenů, které v okolí žijí. Unikátní jeskyně byla objevena i v Mexiku. Více se dočtete v tomto článku.
 
Podle geologů souvisí objev jeskyně s globální změnou klimatu. Až doposud totiž zřejmě byla trvale skrytá pod sněhovou pokrývkou. Že v ní zatím nikdo nebyl, naznačuje i to, že uvnitř geologové doposud nenašli žádné pozůstatky lidské činnosti. Je však pravda, že se zatím do jeskyně uskutečnil pouze jediný sestup, při kterém speleologové pronikli do hloubky asi osmdesáti metrů. V dalším postupu jim zabránil silný vodopád.
 
Vědci doufají, že by v jeskyni, díky její dlouhodobé izolaci, mohli nalézt unikátní ekosystém.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Američané při výbuchu jaderné bomby na atolu Bikini neodhadli její sílu a zamořili tak obrovské území

Dům a zahrada

Vyrobte si originální kousky. Jak malovat na sklo a skleničky?

Cestování

Malý slovník udiček, na které lákají hotely své zákazníky. Na hvězdičky se při výběru rozhodně...

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu