Temné stránky archeologie. Podvod, který vzrušil celý svět
Na přelomu tisíciletí, v listopadu roku 2000, je archeologická komunita i světová veřejnost vzrušena oznámením o neobyčejném archeologickém nálezu. Na černém trhu se objevuje nabídka na prodej mumie perské princezny za téměř čtvrt miliardy korun. Mumie je unikátní tím, že dosud nikdy nebyla nalezena žádná perská mumie a už vůbec ne člena královské rodiny. Překvapivá je i skutečnost, že tělo je mumifikováno po způsobu starých Egypťanů.
Další pátrání zavede nadšené archeology ve spolupráci s pákistánskými úřady do balúčistánského Kharanu, kde ji má doma tamní kmenový vůdce. Ten přizná, že ji získal z Íránu, kde prý byla zcela náhodně objevena po zemětřesení. Svět obletí vzrušující zpráva o unikátním objevu. Podle ní se pravděpodobně jedná o princeznu žijící 600 let před počátkem našeho letopočtu. Dokonale zachovalá mumie v kamenném sarkofágu je uložena v dřevěné rakvi zdobené klínovým písmem.
Tvář kryje zlatá maska, hlavu zlatá koruna. Královský původ dokazuje i stuha zpevňující tělo s nápisem potvrzujícím královský původ mumie. O překvapivém objevu v domněle prázdném sarkofágu jsme psali v tomto článku.
O unikátní mumii se dokonce rozhoří mezistátní spor. Írán požaduje, s ohledem na to, že se jedná o člena královské perské rodiny, její vydání. Pákistán oproti tomu tvrdí, že náleží jemu, protože byla nalezena v Balúčistánu.
Mumie nakonec končí v pákistánském Národním muzeu, kde je podrobena pečlivému zkoumání. A to začíná ukazovat na stále více a více nesrovnalostí. Nápisy na sarkofágu nejsou gramaticky správně. Jméno princezny je zapsáno řeckou, nikoli perskou formou. A správná není ani mumifikace. Vnitřní orgány jsou sice odstraněny, ale chybí srdce, jehož ponechání v těle je pro egyptskou formu mumifikace typické. A tak se postupně objevuje podezření, že nejde o perskou princeznu, ale obyčejnou mumii, kterou se překupníci pokusili, za účelem zvýšení zisku z prodeje, „vyšperkovat“ falešnými rekvizitami. Celý humbuk kolem vzácného archeologického nálezu tak končí zjištěním, že se jedná o obyčejný podvod.
Celá aféra však měla ještě nečekané pokračování. Další zkoumání pomocí moderních metod odhalí, že se vůbec nejedná o mumii starou tisíce let. Při zkoumání počítačovou tomografií se totiž zjistí, že mumifikovaná žena zemřela někdy kolem roku 1996! Navíc jsou si odborníci jisti, že byla zavražděna!
A tak vzniká podezření, že se nemuselo jednat o první případ a že žena byla zavražděna právě kvůli tomu, aby její tělo mohlo být „mumifikováno“ a prodáno na prosperujícím černém trhu starožitností!