Vědci popsali překvapivě zachovalou fosilii největšího jurského pterosaura
Objev učinila doktorandka Amelia Pennyová v roce 2017. Ve vrstvě starověkého vápence při pobřeží ostrova Skye zahlédla lebku plnou ostrých zubů. Od té doby se svým týmem ostatky tvora zkoumala. Výsledky studie byly publikovány v časopise Current Biology.
Analýza zkameněliny ukázala, že tvor měl rozpětí křídel 2,5 metru, což znamená, že byl v období jury největším létavým plazem. Pro srovnání, jeho rozměry odpovídají moderním albatrosům.
Podle paleontologů jde navíc o neznámý druh. Dostal galské jméno Dearc sgiathanach, což v překladu znamená „okřídlený plaz”.
Zázračně zachovalá fosilie
„Vysvobození” fosilie přitom nebylo snadné. Vědci z Hunterian Museum v Glasgow a Staffin Dinosaur Museum na Skye nejprve museli odstranit skalní desku, pod níž byla fosilie pohřbena.
O to překvapivější je její dobrý stav. Zachovala se ze svých 70 procent, což je v případě zkamenělin ptakosaurů, jejichž kosti jsou velice lehké a křehké, vzácné.
Nejvíce detailů se zachovalo v lebce. Na jejím základě byli vědci schopni určit, že měl ptakoještěr velice dobrý zrak.
Fosilie bude vystavena v Národním skotském muzeu. „Dearc je fantastickým příkladem toho, proč paleontologie nikdy nepřestane být fascinující,” řekla doktorandka Natalia Jagielska, která výzkum vedla.
Zdroj: Current Biology.