Další hrozba přírody je tady. Supervulkán v Evropě brzy vybuchne

 Země a Příroda 
18. května 2017 04:18 / redakce
  2
📷
4 fotografie v galerii
Podle vědců může dojít k erupci v blízké budoucnosti Shutterstock
Vědci varují, že jedna z italských sopek je v kritickém stádiu a že hrozí zničující erupce. Doufají, že výsledky jejich výzkumu donutí místní úřady jednat a připravit se na to nejhorší.

Flegrejské pole nebo Campi Flegrei je název vulkanické kaldery, která se nachází nedaleko Neapole. Podle expertů z Observatoře Vesuvius a londýnské University College hrozí, že vybuchne. Poslední erupce se sice odehrála již v roce 1538, ale od té doby je oblast vulkanicky aktivní a pravidelně zde dochází k menším či větším zemětřesením.

Vědci zpozorovali, že pod zemskou kůrou v této části Itálie se hromadí magma, k čemuž docházelo i před poslední erupcí ještě ve středověku. Jejich studie publikovaná v časopise Nature naznačuje, že k další erupci může dojít již brzy. „Zkoumali jsme, jak pod Campi Flegrei praská a hýbe se zem. Tento pohyb naznačuje, že kaldera se dostává do kritického stadia, kdy další její aktivita může vyústit do možnosti erupce," vysvětluje Christopher Kilburn z University College London.

Pokaždé, když se pod vulkánem hromadila energie, magma stoupalo na povrch. Když ale následně nedošlo k erupci, nahromaděná energie se pozvolna uvolnila. Nyní se ale zdá, že k samovolnému uvolnění nedochází a stane se tak až působením seismické aktivity.

Podle vědců je nezbytné, aby italské úřady byly na situaci připraveny. Případný výbuch sopky by totiž mohl postihnout 360 tisíc lidí žijících v blízkosti kaldery, ale také téměř milion obyvatel nedaleké Neapole.

Camp Flegrei není jedinou vulkanickou hrozbou v Itálii. Na vulkánu Etna, nejvyšší aktivní sopce v Evropě, dochází k výbuchům pravidelně. Naposledy v dubnu, kdy do vzduchu vyvrchlila oblak prachu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vdovec po Pilarové sklidil obrovský obdiv za to, co udělal na její památku. Splnil Evě její přání a...

Styl

Čtyřikrát zkontrolovat zamčené dveře nebo vypnutou troubu, to je OCD. Zní to legračně, ale sranda to...

Tech

Závody ve vývoji hypersonických zbraní jsou v plném proudu. Americký tajný projekt Mayhem bude stroj...