Ochránci přírody tápou nad tím, co se přihodilo zmizelé vlčici

 Země a Příroda 
13. října 2019 14:17 / Blanka Štiková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Naposledy byla Naya spatřena v květnu Pixabay
Vlci se v posledních letech vrací do zemí Evropy, tedy tam, kde dříve běžně žili, než byli lidmi vyhubeni. Samice vlka jménem Naya je v Belgii prvním volně žijícím vlkem po více než sto letech.

Vlčice však před nedávnem záhadně zmizela a ekologické organizace netuší, kde je samici konec. Domnívají se však, že skončila špatně. Informoval o tom server BBC.

Samice Naya na cestě

Na severu Belgie byl v lednu roku 2018 potvrzen výskyt vlka, a to po více než sto letech. Šlo tehdy o významný okamžik. Vědci dali samici jméno Naya. Jde asi o dvouletou vlčici pocházející nejspíš z Německa, která v říjnu roku 2016 dostala sledovací obojek. Na konci roku 2017 šelma urazila 500 kilometrů, aby přešla přes celé Nizozemsko a došla až do Belgie.

Nalezení nového domova

Při její cestě za novým teritoriem a při hledání partnera kvůli založení nové smečky se jí povedlo překonat mnohé frekventované silnice a přitom se vyhnout lidem. Podle dat z jejího obojku se šelma pohybovala hlavně v okolí vojenského prostoru v Beringenu v oblasti Kempen v Belgii, což je lesnatá oblast s dostatkem zvěře.

Podle ochránců zvířat jsou právě takové oblasti vhodné pro vlky, neboť tam mají ideální podmínky pro žití a také tam v podstatě nepřijdou do styku s lidmi. Vlčici se nakonec v novém domově podařilo v srpnu 2018 najít vlčího samce, a tak mohla založit vlčí smečku.

Náhlé zmizení

Vlčice Naya však najednou zmizela. Naposledy byla Naya společně se svými mláďaty spatřena v květnu na snímcích z fotopastí v Limburgském lese v Belgii. Od té doby jako by se po ní slehla zem, což je podle ochránců zvířat divné, protože prý mají v dané oblasti hustou síť fotopastí a vlčice se na žádné z nich neobjevila už několik měsíců, kdežto partnera vlčice nalezli samotného v oblasti Limburku a choval se prý jako osamocený jedinec. Kde nechal zbytek svojí smečky?

Nedoložený osud vlčice

Ekologické organizace se obávají nejhoršího. Podle nich je dost možné, že zvíře zastřelili lovci, a to navíc možná i s mláďaty. Podle spolku vlámských myslivců je toto obvinění skandální. V současné době neexistují žádné důkazy o tom, co se skutečně stalo. Nadále tak zůstává zmizení vlčice záhadou.

Tři ekologické organizace (Bird Protection Flanders, Animal Rights a The Nature Aid Centre) doufají v pomoc veřejnosti a za informace o této šelmě nabízejí nemalou odměnu. Tomu, kdo pomůže, je slíbeno v přepočtu asi 770 000 Kč. (Dále čtěte: Případů setkání člověka s medvědem přibývá. Pro lidi představují velké nebezpečí).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve