Starověcí Patagoňané měli účinný způsob, jak se přizpůsobovat měnícímu se klimatu

Změnám klimatu se museli lidé přizpůsobovat neustále
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
23. července 2020 10:10 / Pixabay
  2   0
Měnící se klima neovlivňuje pouze počasí. Mění se celé ekosystémy, což často vede k dramatickým změnám v místním prostředí. A to je náročné a mnohdy i fatální pro druhy, které jsou na těchto ekosystémech závislé.

Ale lovci a sběrači, kteří žili v Patagonii před 6 500 až 2 500 lety, si s tím dokázali poradit. Nový výzkum ukazuje, jak přizpůsobili své lovecké strategie i stravovací návyky tak, aby přežili měnící se podmínky, a to ty sezonní i dlouhodobé.

Patagonii živilo moře

Patagonie a souostroví Tierra del Fuego tvoří nejjižnější konec Jižní Ameriky. Během středního a pozdního holocénu tyto oblasti osídlovalo několik skupin, které zůstávaly neobvykle stabilní a homogenní po tisíce let.

Někteří, například Kawésqarové a Yaghanové, byli kočovnými námořníky. Využili bohatého mořského života v regionu.

Navíc díky skládkám, které tyto společnosti používaly k likvidaci svých odpadů, máme docela dobrý přehled o tom, co jedli. Jejich strava zahrnovala spoustu mořských plodů, tedy ryby a měkkýše, i další zvířata jako jsou mořští ptáci a lachtani.

Méně jasné už ale bylo, zda se tato strava lišila v závislosti na ročním období, protože dramatické změny měly vliv na ekosystémy. A zejména pak na změnu klimatu. Sezonní tání ledovců totiž snižovalo slanost oceánu, teplotu a živiny, což by mělo dopad na fytoplankton, důležitý článek potravinového řetězce. To by zase mohlo ovlivnit dostupnost druhů, na které se spoléhaly lidské společnosti.

Strava se měnila v závislosti na podmínkách

Archeologové zjistili, že v oblasti Patagonie došlo během let k ochlazení vody v oceánu. Vědci dokonce vypočítali, že pokles teploty byl poměrně dramatický a rovněž se poměrně hodně snížila slanost vody.

Výzkumníci poznamenávají, že celoroční rybolovná činnost komunit pozdního a středního holocénu byla jistě dána tím, že v oceánu byl dostatek ryb. A věří, že měnící se podmínky prostředí byly pravděpodobně hnací silou této změny. Proto se Patagoňané zaměřili na lov dalších zvířat, tedy již zmiňovaných mořských ptáků a lachtanů a vnitrozemské fauny.

Je také pravděpodobné, že tyto prastaré komunity měly sezonní lovecké tábory na různých místech, aby využily sezonní migrace různých zvířat, což je právě v souladu nejen se střídáním ročních období, ale i změnou klimatu, což jim umožnilo dlouhodobé přežití. Dále čtěte: Záhadné nové druhy byly objeveny v propasti Tichého oceánu.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jeden z nejstarších letounů amerického letectva má novou misi

Dům a zahrada

Lesk vašim příborům vrátí kousky alobalu nebo voda z brambor

Cestování

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Zavřít reklamu