Fotograf při bouři zvěčnil vzácný jev. Takzvaný rudý skřítek se objevuje v různých tvarech

 Země a Příroda 
28. srpna 2020 12:12 / Radek Chlup
  0
📷
3 fotografie v galerii
Rudý skřítek, jehož Stephen Hummel vyfotografoval v Texasu, připomínají medúzu Stephen Hummel
2. července měl Stephen Hummel, specialista na temné nebe z McDonaldovy observatoře, opravdu velké štěstí. V Texasu zaznamenal nadoblačný blesk, tedy takzvaného rudého skřítka. Jev, který vyfotografoval, připomíná majestátní červenou medúzu.

Paprsky rudých záblesků jsou velice rychlé výboje elektřiny, které praskají v horních oblastech atmosféry, a to ve výšce 60 až 80 kilometrů. K pozorování jsou nesmírně obtížné. Trvají třeba jen desetinu sekundy, a jelikož se vyskytují nad bouří, většinou se skrývají za bouřkovými mraky. Podle Evropské kosmické agentury se skřítci pohybují směrem k vesmíru. Dokonce je někdy spatří astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Vzácný úkaz se objevuje v různých tvarech. Může to být medúza jako v případě úlovku Hummela, ale existují i takzvaní mrkvovití skřítci – sloupce červeného světla s úponky, které směřují z nebes dolů.

Skřítci jsou obrovští. Ten vyfotografovaný Hummelem byl 30 kilometrů dlouhý a 30 kilometrů vysoký. Někteří jsou vidět dokonce až 500 kilometrů daleko.

„Skřítci se obvykle zdají být velmi krátce trvajícími, matnými a šedými strukturami. Musíte je hledat, abyste je spatřili. Často si nejsem jistý, že jsem skřítka skutečně viděl, pokud si to nepotvrdím na záznamu kamery,“ promluvil o svém pozorování Hummel pro Business Insider.

Blesková rovnováha

Skřítci své fantastické obrazce kouzlí vysoko na obloze, neboť když blesk dopadne na zem, uvolní pozitivně nabitou elektrickou energii. Ta musí být vyvážena stejnou a opačně nabitou energií jinde na obloze. Skřítci jsou efektem, který vyrovnává rovnici. Čím silnější bouře, tím větší šance, že nad ní budou burácet i oni. Vždycky jde ale o dvě různé bouře, které se spojí v jednu, a poté se podporují v růstu. 

Jiskry skřítků vždy zčervenají kvůli dusíku, který se vznáší vysoko v atmosféře. Plyn je ovlivněn výbojem elektřiny, pak vydává červenou záři.

Vědci skřítky poprvé popsali v roce 1989. Byli pozorováni všude ve světě s výjimkou Antarktidy. Své jméno ale získali od profesora fyziky na Univerzitě na Aljašce, Davise Sentmana, který zemřel v roce 2011. Podle jeho slov se jméno hodí k jejich vzezření. Slovo má evokovat rychlou a prchavou povahu blesku.

Jsou to zkrátka záludní skřítci, kteří vám odkryjí svůj poklad, pokud budete velmi pozorní. Psali jsme také: Blesky, které během bouřek protínají oblohu, po sobě zanechávají radioaktivní mraky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sídlo Elvise Presleyho bylo luxusní a výstřední. Nahlédněte do života krále rock and rollu

Styl

Soňa (40): Nenapadlo mě, že rozvod může vztah zachránit

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu