Skvělá zpráva! Vědci objev objevili enzym nesmrtelnosti

 Věda a Výzkum 
25. května 2018 12:09 / Karel Kovka
  1
📷
2 fotografie v galerii
Některé druhy mořských želv se dožívají více než 200 let Pixabay
Nesmrtelnost. Pro mnohé zatím nedostupný sen. A tak se s ní setkáváme především v pohádkách a občas také ve vědecko-fantastické literatuře. Zdá se však, že opravdu existuje.

V přírodě existuje mnoho zvířecích druhů, které se dožívají opravdu vysokého věku. Například některé mořské želvy přestávají po jistém období svého života vykazovat známky stárnutí a mohou se tak dožít věku více než 200 let. Nesmrtelné ovšem nejsou.

V přírodě však existuje tvor, který je opravdu nesmrtelný. Jedná se o ploštěnce, kmen prvoústých živočichů, jichž je známo kolem 20 000 druhů. Žijí v moři i ve sladké vodě, na souši a jako paraziti ve vnitřních orgánech hostitelů. Dosahují velikosti od 0,15 mm až po 17 m u některých druhů tasemnice. A umí něco, čeho ostatní živočichové, včetně člověka, nejsou schopni. Umí totiž obnovit ztracenou tkáň. Za regeneraci u ploštěnek může asi 200 genů, které vědci postupně odhalují. Schopnost obnovovat tkáně je u nich tak velká, že dokáží „opravit“ tak těžká zranění, jako je obdoba zničeného mozku. 

Ploštěnci se rozmnožují jednak sexuálně a jednak asexuálně, kdy se prostě rozdělí na dva exempláře. Oba druhy se dokáží dělit nekonečně dlouho. Stále znovu a znovu jim dorůstají nové svaly i mozková tkáň. Ploštěnci tak nějakým způsobem zamezují stárnutí kmenových buněk a dokáží je přimět k tomu, aby se dále množily. Vlastně do nekonečna. Ploštěnci jsou tak ve své podstatě opravdu nesmrtelní. Jak je to se stárnutím domácích mazlíčků se dozvíte v tomto našem článku.

Podle vědců může za regeneraci buněk enzym telomeráza. Telomery jsou vlastně jakési ochranné čepičky na konci chromozomů. Zajišťují, aby se správně zkopírovala veškerá informace v DNA. Ale jak se buňky dělí, telomery začínají být křehké a rozpadají se. Buňky se pak kopírují se špatnou nebo nedostatečnou informací a po čase vedou tyto chyby ke smrti organismu, tedy i člověka.

Vědci teď objevili u ploštěnek obdobu telomerázy. Mají ji však jen ti ploštěnci, kteří se rozmnožují asexuálně. Když vědci enzym zablokovali, začaly se telomery zkracovat a nastalo pozvolné umírání. Jakmile ale enzym pracoval normálně, dělily se ploštěnky úplně bez problémů stále dál. Jak to ale funguje u sexuálně se rozmnožujících ploštěnek, vědci zatím neodhalili. Zajímavé je to zejména proto, že i bez tohoto enzymu se  tito ploštěnci se dokážou bez potíží dělit.

A co z tohoto zjištění plyne pro člověka? Pokud by se podařilo vyřešit tajemství telomerázy a regenerace, mohlo by to znamenat pro lidstvo obrovskou změnu. Nepotřebovali bychom nadále nejrůznější protézy a náhrady vnitřních orgánů jako třeba játra, srdce nebo ledviny. Věčně mladé telomery by zajistily, aby poškozené orgány, nebo amputované končetiny dorostly. Jen tak. Samy od sebe.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47