Nejrychlejší pták světa. Nenápadný dravec při střemhlavém letu překonává rychlostí závodní formule

 Země a Příroda 
06. července 2020 12:00 / Vladimír Socha
  0
📷
4 fotografie v galerii
Do sokola stěhovavého by jeho rychlostní schopnosti nejpíš nikdo neřekl Pixabay
Mezi současnými ptáky bychom našli rekordmany v rychlosti pohybu – a to jak běžecké (pštros africký je nejrychlejším po dvou běhajícím tvorem současného světa s maximální rychlostí přes 70 km/h), tak i té, kterou dosahují v letu. Absolutním "rekordmanem" je v tomto případě sokol stěhovavý (Falco peregrinus). Tento kosmopolitně rozšířený dravý pták z čeledi sokolovitých (Falconidae) žije i na našem území, ačkoliv jsou jeho populace místy početně oslabené.

Samice sokola stěhovavého jsou asi o 30 % větší než samci, dosahují hmotnosti až 1,5 kilogramu, délky těla do 58 centimetrů a rozpětí křídel až 120 centimetrů. Tito nenápadní dravci při střemhlavém letu překonávají rychlost závodní formule.

Pštros by bez problémů předběhl i Usaina Bolta

Dříve obývali tito dravci především nízká pohoří, říční údolí a pobřežní ekosystémy, dnes se stále více stahují směrem k předměstím velkých aglomerací. Ačkoliv je sokol stěhovavý přírodovědci považován za početného a kosmopolitně rozšířeného dravého ptáka, z mnoha oblastí svého původního výskytu již do značné míry zmizel a v některých dalších jsou jeho populace v ohrožení. Jeho stupeň ohrožení v globálním měřítku je zatím nicméně klasifikován jako „málo dotčený taxon“. A jak se to tedy má s jeho leteckou rychlostí?

Sokol by proletěl stometrovou tratí vertikálně na 1,12 sekundy!

Sokoli létají za pomoci rychlého máchání křídel, extrémní rychlosti ale dosahují pouze při střemhlavých útocích s křídly přitaženými k tělu. Tehdy se z živého ptáka stává takřka aerodynamický projektil, který prořezává vzduch fantastickou rychlostí. Pokud nejrychlejší zvířata na zemi a ve vodě dokážou vyvinout rychlost v rozmezí 100 až 130 km/h, pak sokol dokáže krátkodobě vyvinout rychlost prakticky trojnásobnou! Je jisté, že jde o velmi riskantní manévr, protože náraz do těla kořisti při takových rychlostech by mohl být nebezpečný i pro samotného lovce. Sokoli nejdříve vystoupají do značné výšky a poté se spouští ve střemhlavém letu, kořist se snaží zasáhnout pouze do křídla a nikoliv do celého objemu jejího těla. Ověřená maximální rychlost činí asi 320 km/h, což odpovídá zhruba 89 metrům za sekundu. Vzdálenost sta metrů při této rychlosti pták urazí vertikálně za pouhých 1,12 sekundy!

Videozáznam dokládá neuvěřitelnou rychlost 389 km/h

V roce 2005 byl nicméně pořízen videozáznam sokola, který údajně dosáhl při střemhlavém letu ještě vyšší rychlosti 389 km/h! To představuje rychlost 108 metrů za sekundu a letmou „stovku“ uraženou za 0,92 sekundy. Tak rychle letělo první člověkem vyrobené letadlo až na sklonku roku 1923, ještě za první světové války nelétala letadla rychleji než asi 262 km/h, což je neoficiální světový rekord z té doby. Existují navíc i nepotvrzené údaje o sokolech, kteří snad mohli překonat i rychlostní hranici 400 km/h (111 m/s), žádné ověřené záznamy takových leteckých výkonů však neexistují.

Sokoli jsou nejrychlejší obratlovci vůbec

Podle některých biomechanických modelů je ale horní limit výkonnosti pro „ideálního“ sokola v nižších výškách právě 400 km/h a ve vyšších letových výškách dokonce 625 km/h. Tak rychle ale zřejmě nikdy žádný pták ve skutečnosti neletěl, ostatně v některých ohledech už by podobný výkon přesahoval anatomické a fyziologické limity. Jisté ale je, že se jedná s předstihem o nejrychleji létajícího ptáka současného světa a v rámci dnešních znalostí o živé přírodě tedy můžeme konstatovat, že právě sokol stěhovavý je i nejrychlejším známým druhem dinosaura… Více se dozvíte také zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Kdy je čas na první kosmetiku a kdy je vhodné aby se malé slečny začaly líčit

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu