Nejrychlejší pták světa. Nenápadný dravec při střemhlavém letu překonává rychlostí závodní formule

 Země a Příroda 
06. července 2020 12:00 / Vladimír Socha
  0
📷
4 fotografie v galerii
Do sokola stěhovavého by jeho rychlostní schopnosti nejpíš nikdo neřekl Pixabay
Mezi současnými ptáky bychom našli rekordmany v rychlosti pohybu – a to jak běžecké (pštros africký je nejrychlejším po dvou běhajícím tvorem současného světa s maximální rychlostí přes 70 km/h), tak i té, kterou dosahují v letu. Absolutním "rekordmanem" je v tomto případě sokol stěhovavý (Falco peregrinus). Tento kosmopolitně rozšířený dravý pták z čeledi sokolovitých (Falconidae) žije i na našem území, ačkoliv jsou jeho populace místy početně oslabené.

Samice sokola stěhovavého jsou asi o 30 % větší než samci, dosahují hmotnosti až 1,5 kilogramu, délky těla do 58 centimetrů a rozpětí křídel až 120 centimetrů. Tito nenápadní dravci při střemhlavém letu překonávají rychlost závodní formule.

Pštros by bez problémů předběhl i Usaina Bolta

Dříve obývali tito dravci především nízká pohoří, říční údolí a pobřežní ekosystémy, dnes se stále více stahují směrem k předměstím velkých aglomerací. Ačkoliv je sokol stěhovavý přírodovědci považován za početného a kosmopolitně rozšířeného dravého ptáka, z mnoha oblastí svého původního výskytu již do značné míry zmizel a v některých dalších jsou jeho populace v ohrožení. Jeho stupeň ohrožení v globálním měřítku je zatím nicméně klasifikován jako „málo dotčený taxon“. A jak se to tedy má s jeho leteckou rychlostí?

Sokol by proletěl stometrovou tratí vertikálně na 1,12 sekundy!

Sokoli létají za pomoci rychlého máchání křídel, extrémní rychlosti ale dosahují pouze při střemhlavých útocích s křídly přitaženými k tělu. Tehdy se z živého ptáka stává takřka aerodynamický projektil, který prořezává vzduch fantastickou rychlostí. Pokud nejrychlejší zvířata na zemi a ve vodě dokážou vyvinout rychlost v rozmezí 100 až 130 km/h, pak sokol dokáže krátkodobě vyvinout rychlost prakticky trojnásobnou! Je jisté, že jde o velmi riskantní manévr, protože náraz do těla kořisti při takových rychlostech by mohl být nebezpečný i pro samotného lovce. Sokoli nejdříve vystoupají do značné výšky a poté se spouští ve střemhlavém letu, kořist se snaží zasáhnout pouze do křídla a nikoliv do celého objemu jejího těla. Ověřená maximální rychlost činí asi 320 km/h, což odpovídá zhruba 89 metrům za sekundu. Vzdálenost sta metrů při této rychlosti pták urazí vertikálně za pouhých 1,12 sekundy!

Videozáznam dokládá neuvěřitelnou rychlost 389 km/h

V roce 2005 byl nicméně pořízen videozáznam sokola, který údajně dosáhl při střemhlavém letu ještě vyšší rychlosti 389 km/h! To představuje rychlost 108 metrů za sekundu a letmou „stovku“ uraženou za 0,92 sekundy. Tak rychle letělo první člověkem vyrobené letadlo až na sklonku roku 1923, ještě za první světové války nelétala letadla rychleji než asi 262 km/h, což je neoficiální světový rekord z té doby. Existují navíc i nepotvrzené údaje o sokolech, kteří snad mohli překonat i rychlostní hranici 400 km/h (111 m/s), žádné ověřené záznamy takových leteckých výkonů však neexistují.

Sokoli jsou nejrychlejší obratlovci vůbec

Podle některých biomechanických modelů je ale horní limit výkonnosti pro „ideálního“ sokola v nižších výškách právě 400 km/h a ve vyšších letových výškách dokonce 625 km/h. Tak rychle ale zřejmě nikdy žádný pták ve skutečnosti neletěl, ostatně v některých ohledech už by podobný výkon přesahoval anatomické a fyziologické limity. Jisté ale je, že se jedná s předstihem o nejrychleji létajícího ptáka současného světa a v rámci dnešních znalostí o živé přírodě tedy můžeme konstatovat, že právě sokol stěhovavý je i nejrychlejším známým druhem dinosaura… Více se dozvíte také zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Tech

Sovětské monstrum: Zlověstně vypadající stroj byl určen pro bleskový transport vojáků k invazi do Evropy