Jak je to se stárnutím domácích mazlíčků? Věda vyvrací známou teorii

Psi stárnou poněkud jinak, než jsme si mysleli
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
11. května 2018 11:06 / Pixabay
  9   4
O tom, že jsme národem pejskařů, nejsou žádné pochyby. Ve čtyřech a půl miliónu domácností v České republice žijí podle odhadů téměř dva milióny psů. V počtu chovaných psů na počet obyvatel jsme tak v Evropě na špičce.

Jednoho nebo více domácích mazlíčků chová podle dostupných údajů polovina českých domácností. Například v sousedním Německu je to 13 procent domácností stejně jako v Norsku. V některých dalších evropských zemích jsou tato čísla vyšší. Například ve Francii má psa 38 procent domácností, V Irsku 36 a v Belgii přibližně 37 procent domácností. S malou kočkou, která je nejlepším lovcem se můžete seznámit v tomto článku.

A v souvislosti s chováním psů a pejsků se mezi majiteli, ale i v obecném povědomí rozšířila teorie, že jeden rok lidského života se rovná sedmi letům života našeho domácího mazlíčka.

Není tak úplně jasné, kde se tato mezi lidmi tradovaná teorie, vzala. Podle posledních výzkumů zveřejněných na populárně vědeckém webu Science Alert, však rozhodně není pravdivá. 

Ještě tak, i když s odchylkami, platí na začátku psího života, ale spíše u velkých plemen. Vůbec však neplatí u plemen malých. Hlavním úskalím teorie o sedmi psích letech je totiž fakt, že psi, přihlédneme-li k lidským měřítkům, nestárnou během svého života stejně rychle. V prvním roce zestárnou, a to bez ohledu na velikost plemene o ekvivalent 14 až 15 lidských let. V dalších letech života se pak jejich stárnutí zpomaluje.

V zásadě by mělo platit, že největší plemena, vážící v dospělosti více než 40 kilogramů, stárnou kromě prvního roku svého života každý další rok o sedm až osm lidských let. U nejmenších plemen, vážících v dospělosti 10 a méně kilogramů, je však situace zcela jiná. Jeden rok jejich života, mimo již zmíněného prvého roku, se rovná přibližně čtyřem rokům lidským.

Vezmeme-li teorii o rovnosti jednoho roku lidského života se sedmi lety života psího, pak by to znamenalo, že člověk by byl schopen rozmnožovat se ve věku sedmi let, a dožíval by se věku přibližně 150 let, dodává web Science Alert.

Karel Kovka | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu