Je snadné se zabít! Co jste asi o volně prodejných pilulkách nevěděli

Paralen nám může vážně poškodit játra
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
08. května 2018 10:40 / Shutterstock
  0   0
Známe to pravděpodobně všichni. Necítíme se úplně dobře nebo nás začne něco bolet. A tak se vydáme do nejbližší lékárny a naordinujeme si některé z volně prodejných léků podle vlastní úvahy. Tato zcela běžná praxe však může ohrozit náš život.

Už jsme si zvykli, že lékárny jsou plné nejrůznějších pilulek dosažitelných i bez lékařského předpisu. A volně prodejné léky proti bolesti jsou pro nás už stejně běžnou součástí života, jako je třeba televizor nebo automobil. A protože jsou dostupné, jejich spotřeba vzrůstá.

Polykáme jich čím dál víc. Na zuby, na bolest hlavy, na bolest zad. Už jsme si k nim vytvořili blízký vztah. Třeba ibalgin nazýváme něžně „růžový kamarád“. Ale tito kamarádi mohou být nebezpeční.

Otravy volně dostupnými léky proti teplotám a bolesti nejsou nikterak vzácné. Mnohdy si totiž neuvědomujeme, že i běžně dostupné léky mohou mít nežádoucí účinky a že se jimi lze snadno předávkovat. A následky mohou být opravdu smrtelné.

Jedny z nejběžnějších, ale i nejnebezpečnějších jsou léky obsahující paracetamol. Tuto látku obsahuje i u nás nejprodávanější paralen. Do stejné skupiny léků patří i třeba oblíbený panadol či coldrex. Když máme pocit, že se o nás pokouší něco jako nachlazení či chřipka, konzumujeme je často celé dny. O příbalový leták s doporučenými dávkami se moc nezajímáme a mnohdy se řídíme helem čím více, tím lépe. O univezálním léku jsme psali v tomto našem článku.

Paralenem se lze ovšem poměrně velmi snadno předávkovat. A zde už přestává veškerá legrace. Předávkování se může mimo nevolnosti projevit až známkami poruchy funkce jater, tedy žlutým zbarvením spojivek a kůže, tmavou močí, případně i poruchami vědomí.

Tyto případy nejsou nikterak ojedinělé. Se závažnými následky se setkávají třeba v pražském IKEM. Z přibližně 120 ročně provedených transplantací jater je asi 10 % případů akutního selhání a z nich třetina připadá právě na selhání v důsledku užití či užívání vysokých dávek paralenu.

A jestli máte představu, že vysoká dávka znamená, že tuto pilulku musíme jíst po hrstech, pak jste na velkém omylu. Smrtelné poškození jater může za určitých okolností způsobit i dávka 2 gramy, tedy čtyři tablety Paralenu 500!

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nejnovější průzkum ukázal, který stát má v současnosti nejsilnější armádu světa. A jak dopadla ČR?

Dům a zahrada

Přivezli jste si od moře mušle? Nápady, jak je využít, aby vám dělaly radost po celý rok

Cestování

Nejkrásnější pláže Apeninského poloostrova, nad jejichž krásou se vám bude tajit dech

Zavřít reklamu