Vítěz prestižní soutěže o nejlepší fotografii z divočiny čelí velkému skandálu. Vyhrála fotomontáž?

Autor této fotografie podváděl v prestižní soutěži a byl diskvalifikován
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
29. dubna 2018 11:46 / Internet
  0   3
Přírodovědecké muzeum v Londýně se rozhodlo vyloučit ze soutěže Wild life photo vítěznou fotografii poté, co organizátoři zjistili, že na snímku je pravděpodobně falešný mravenečník.

Fotografie s názvem „The Night Raider“ získala prestižní cenu v roce 2017. Po pečlivém a důkladném prozkoumání snímku ale odborníci z londýnského muzea přišli na to, že na snímek je uměle vložen mravenečník, který se plíží noční krajinou k velkému mraveništi.

Důvodem vyloučení snímku je podle muzea to, že fotograf Marcio Cabral použil na fotografii fotomontáž, což je samozřejmě v rozporu s pravidly soutěže. Ty totiž uvádějí, že fotky nesmějí klamat diváka, nebo zkreslovat realitu přírody.

Organizátoři soutěže zahájili vyšetřování po obdržení anonymního dopisu v březnu. V rámci vyšetřování si najali pět specialistů, včetně expertů na fotografie a savce. Tento nezávisle pracující vyšetřovací tým skutečně potvrdil, že se jedná o falešnou fotografii.

Muzeum již kontaktovalo Cabrala, aby se účastnil vyšetřování, a poskytl nezpracované obrazové soubory pořízené během natáčení snímku. Cabral nemohl tyto soubory samozřejmě vydat, a proto s muzeem přestal komunikovat.

Fotografické soutěže se pořádají v nejrůznějších oblastech a motivech. Jednou z nejvíce fascinujících oblastí jsou snímky pořízené vesmírnými dalekohledy a sondami. Jedny z nejlepších vesmírných fotografií pořídila například sonda New Horzions (čtěte: Fascinující fotografie z miliardy kilometrů vzdáleného objektu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Brzy přijde bod zlomu, kdy lidé začnou důvěřovat počítačům více než druhým lidem

Dům a zahrada

Po zimě potřebuje péči nejen zahrada, ale i nábytek. Nepodceňte ji

Cestování

Poznejte unikátní ostrov, na kterém příroda vypadá jako z jiné planety

Zavřít reklamu