Univerzální lék na většinu nemocí? Zní to jako sci-fi, ale brzy by se mohlo jednat o realitu

Lék budoucnosti, který dokáže vyléčit většinu známých nemocí?
 Věda a Výzkum 
25. dubna 2018 08:32 / Pixabay
  4   0
Univerzální lék, který bude fungovat na více nemocí? Zdá se vám to nereálné? Vědci upozorňují, že takovým lékem by se brzy mohly stát protizánětlivé injekce, které dokáží snížit riziko infarktu a zpomalit vývoj rakoviny.

Výzkumný tým, který působil v nemocnici Brigham a Women's Hospital v Bostonu, přišel na to, že přeživší srdečních záchvatů, kteří dostali protizánětlivou injekci zvanou canakinumab, měli následně méně srdečních potíží. Stejně tak byl až o polovinu snížen výskyt rakoviny u osob, kterým byly stejným přípravkem léčeny těžké záněty.

Doposud jsou hlavními přípravky pro prevenci infarktů léky zvané statiny. Fungují na principu snižování hladiny cholesterolu v krvi, ale čtvrtina osob po srdečním záchvatu, které statiny užívají pravidelně, má do pěti let další vážné obtíže. U pacientů, kteří dostávali injekce canakinumabu, hlásil tým 15 procentní snížení rizika kardiovaskulárních příhod, včetně fatálních a nefatálních infarktů a mrtvic. O fenomenálním úspěchu britských lékařů, který dokáže vrátit zrak, jsme informovali v jiném článku.

„Poprvé jsme definitivně dokázali, že léčba zánětu nezávisle na cholesterolu omezí kardiovaskulární riziko," říká doktor Paul Ridker. „To má dalekosáhlé důsledky. Využitím zcela nového způsobu léčby pacientů, bychom mohli významně zlepšit výsledky u některých vysoce rizikových skupin obyvatel." 

Podle Ridkera se jedná o další velký průlom v lékařství. „Během svého života jsem zažil tři velké zlomy v oblasti kardiologie. Prvním bylo přijetí faktu, že na srdečním onemocnění mají podíl životní styl, strava a kouření. Tím druhým byl objev statinů. A nyní přichází třetí zcela nová éra," řekl Ridker.

Nová léčba má však i vedlejší účinky. Vědci uvádějí zvýšenou pravděpodobnost úmrtí na závažnou infekci u jednoho pacienta z 1000 léčených. Dále taky nedokáží vysvětlit, proč léčba funguje jako prevence rakoviny.

Profesor Martin Bennett, kardiolog z Cambridge, který se studie nezúčastnil, ale k výsledkům uvedl, že jsou důležitým předpokladem pro pochopení toho, proč se infarkty vyskytují. Zároveň však také zmínil svoje obavy z dosud neznámých vedlejších účinků.

Jitka Jahodová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nově objevené chyby zabezpečení Wi-Fi ohrožují všechna mobilní zařízení

Dům a zahrada

Vypěstujte si saturejku. Chutnou bylinku, která se stane ozdobou vaší zahrady nebo balkonu

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu