Tajný projekt Američanů zveřejněn!

 Vesmír 
05. února 2017 04:00 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Díky informacím z vesmírných satelitů budou mít meteorologové snadnější práci Shutterstock
Američané po více než 16 letech zveřejnili informace, které jsou klíčem k pochopení extrémních projevů počasí. Údaje pocházejí z klimatických senzorů amerických satelitů, které podrobně mapují vesmírné počasí.

Díky podrobným informacím z vesmírných satelitů budou moci vědci lépe pochopit meteorologické jevy ve vesmíru a důsledně tak chránit satelity, letadla, komunikační sítě a citlivé navigační systémy, uvedla to v odborném magazínu Space Weather Americká geofyzikální unie.

Technologie monitorovacích nástrojů byla vyvinuta v laboratoři v Los Alamos a zachycuje data ze satelitů po celém světě již několik desetiletí. Na oběžné dráze Země se momentálně nachází 23 z více než 30 satelitů, které nesou technologii pro monitorování počasí.

Extrémní projevy počasí ve vesmíru mohou ohrozit bezpečnost na Zemi, ale i v kosmickém prostoru. Potenciálně nebezpečné je například i ozáření z nabitých částic, které se uvolní během velké sluneční erupce, výbuchy plazmy, působení magnetického pole či slunečního větru a solárních bouří.

Na satelity ve vesmíru má vliv i radiace, která po čase způsobuje poruchy zařízení, což může v konečném důsledku vyvolat katastrofu v podobě selhání satelitních systémů. I na tyto faktory se zaměřuje výzkumná laboratoř v Los Alamos.

Zveřejnění údajů z vesmírných satelitů bylo provedeno na žádost Bílého domu z října 2016. Poznatky mají napomoci k přesnějším prognózám a předcházení zničujících výkyvů počasí. Senzory Los Alamos nepřetržitě měří energii a intenzitu nabitých částic, zejména elektronů a protonů v magnetickém poli Země. Tyto částice tvoří tzv. Van Allenovy pásy, které se dynamicky mění a které jsou klíčem k rozvoji spolehlivých prognostických modelů počasí ve vesmíru.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Poznejte tiché kopačky včas. Několik varovných signálů, že váš partner vztah opouští

Dům a zahrada

Hledáte chutné způsoby konzervace hub? Ochutnejte hříbky ve vlastní šťávě, v sádle nebo zkuste houbové...