Potenciálně nebezpečný a obrovský asteroid se za několik dní přiřítí k Zemi
Asteroid si to k Zemi vesmírem doslova sviští obrovskou rychlostí 76 tisíc kilometrů v hodině. Vědci vypočítali, že naši planetu mine ve vzdálenosti 4 milionů kilometrů, jeho obří rozměry ale i jim nahánějí hrůzu.
Mnohakilometrový balvan
Asi tak by se dal asteroid s označením 7335 (1989 JA) jednoduše charakterizovat. Má totiž v průměru 1,8 kilometru. Proto NASA tolik znepokojuje. Pokud by se totiž jeho současná dráha z nějakého důvodu změnila, pak by to pro Zemi mohlo mít katastrofické následky.
Zatím ale předpokládají, že asteroid kolem Země proletí 27. května a následně se zase přiblíží až v roce 2055. NASA ho ale sleduje pečlivě už několik let a věří, že nic nenasvědčuje náhlé změně dráhy. Ostatně pod drobnohledem je hned zhruba 29 tisíc podobných objektů, které se pohybují v blízkosti Země.
Asteroid 7335 (1989 JA) spadá do tzv. kategorie Apollo, což jsou objekty, které obíhají kolem Slunce a pravidelně překračují oběžnou dráhu Země. Kromě tohoto obra to dělá dalších 15 tisíc asteroidů, což je poněkud znepokojivá informace.
I když odborníci tvrdí, že je vše v pořádku, NASA se přesto rozhodla otestovat metodu, díky které by bylo možné asteroidy vychýlit z jejich dráhy. Loni proto odstartovala kosmická loď DART, která má za úkol narazit do vytipovaného asteroidu, konkrétně do 160 metrového asteroidu Dimorphos.
Zda to bude fungovat a tento malý asteroid srážka skutečně vychýlí z oběžné dráhy Země, se dozvíme na přelomu září a října letošního roku.
Autorský článek, další zdroj: Earthsky.