Potenciálně nebezpečný a obrovský asteroid se za několik dní přiřítí k Zemi

 Vesmír 
23. května 2022 11:26 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Obrovský asteroid NASA klasifikovala jako potenciálně nebezpečný Depositphotos
Je čtyřikrát větší než Empire State Building a řítí se obrovskou rychlostí k Zemi. A i když tento asteroid kolem naší planety proletí v úctyhodné vzdálenosti, vzhledem k jeho velikosti ho NASA označila za potenciálně nebezpečný.

Asteroid si to k Zemi vesmírem doslova sviští obrovskou rychlostí 76 tisíc kilometrů v hodině. Vědci vypočítali, že naši planetu mine ve vzdálenosti 4 milionů kilometrů, jeho obří rozměry ale i jim nahánějí  hrůzu.

Mnohakilometrový balvan

Asi tak by se dal asteroid s označením 7335 (1989 JA) jednoduše charakterizovat. Má totiž v průměru 1,8 kilometru. Proto NASA tolik znepokojuje. Pokud by se totiž jeho současná dráha z nějakého důvodu změnila, pak by to pro Zemi mohlo mít katastrofické následky.

Zatím ale předpokládají, že asteroid kolem Země proletí 27. května a následně se zase přiblíží až v roce 2055. NASA ho ale sleduje pečlivě už několik let a věří, že nic nenasvědčuje náhlé změně dráhy. Ostatně pod drobnohledem je hned zhruba 29 tisíc podobných objektů, které se pohybují v blízkosti Země.

Asteroid 7335 (1989 JA) spadá do tzv. kategorie Apollo, což jsou objekty, které obíhají kolem Slunce a pravidelně překračují oběžnou dráhu Země. Kromě tohoto obra to dělá dalších 15 tisíc asteroidů, což je poněkud znepokojivá informace.

I když odborníci tvrdí, že je vše v pořádku, NASA se přesto rozhodla otestovat metodu, díky které by bylo možné asteroidy vychýlit z jejich dráhy. Loni proto odstartovala kosmická loď DART, která má za úkol narazit do vytipovaného asteroidu, konkrétně do 160 metrového asteroidu Dimorphos.

Zda to bude fungovat a tento malý asteroid srážka skutečně vychýlí z oběžné dráhy Země, se dozvíme na přelomu  září a října letošního roku.

Autorský článek, další zdroj: Earthsky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gwyneth Paltrow na své 50. narozeniny pózovala nahá. Své křivky zahalila pouze do zlaté barvy

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Spravný podzimní řez pivoněk zajistí jejich vitalitu a bohaté kvetení pro příští rok. Pozor však na...