Objevené jámy v okolí Stonehenge jsou velkou záhadou. Každopádně je vytvořil člověk už před tisíci lety

 Země a Příroda 
16. května 2022 18:59 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Tisíce let staré jámy vědci objevili pomocí elektromagnetické indukce Unsplash
Stonehenge nepřestává přitahovat laickou i odbornou veřejnost. Možná je to i tím, že neustále vydává nová a nová tajemství.

Vědci totiž provedli studii okolí Stonehenge pomocí elektromagnetické indukce a nestačili se divit. Průzkum jim totiž odhalil něco zcela neuvěřitelného, o čem dosud neměli ani tušení.

Síť hlubokých jam

Stonehenge je totiž obklopen sítí hlubokých jam. Každá má zhruba 2,4 metru a dozajista byly vyhloubeny nebo postaveny člověkem, a to už před mnoha tisíciletími. Velkou záhadou ovšem zůstává, proč byly postaveny a k čemu mohly sloužit.

Jedna z posledních studií, která zkoumala význam samotného Stonehenge, došla k závěru, že se v podstatě jedná o kalendář. Potvrdily to počty a umístění kamenů a jejich porovnání se starověkými kalendáři. Podle Stonehenge měl rok 365 a čtvrt dne. Kalendářní měsíc měl ovšem jen tři týdny, každý o deseti dnech. Takže pokud je Stonehenge kalendář, k čemu ty jámy okolo něj?

Vědci si myslí, že měly obřadní význam, podobně jako jámy nalezené v blízkosti starého parkoviště u tohoto kamenného památníku. Ty byly dokonce postaveny nebo vyhloubeny 8 tisíc let před naším letopočtem a našly se v nich různé totemy i lovecké zbraně.

"Objev největší známé raně druhohorní jámy ukazuje, že to bylo zvláštní místo pro komunity lovců a sběračů tisíce let předtím, než byly vztyčeny první kameny Stonehenge," řekl archeolog Nick Snashall. V okolí památníku jich vědci při průzkumu našli na 415, i když ne všechny byly vytvořeny člověkem před tisíci lety. Některé z nich skutečně vznikly 8 tisíc let před naším letopočtem, jiné zase v době bronzové, tedy asi 1 300 let před naším letopočtem. Ta nejstarší je dokonce 3 metry široká a necelé dva metry hluboká.

Jak technologie postupuje dopředu, mohou jejich výhod a schopností využívat i archeologové. A díky tomu tvrdí, že v budoucnu budou díky těmto technologiím objeveny ještě mnohá překvapení.

Autorský článek, další použité zdroje: Journal of Archeological Science

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gwyneth Paltrow na své 50. narozeniny pózovala nahá. Své křivky zahalila pouze do zlaté barvy

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Satelit NASA objevil rostoucí ostrov uprostřed Pacifiku. Je jen několik dní starý a už se rozrostl na 24...