Vědci popsali překvapivě zachovalou fosilii největšího jurského pterosaura

 Objevy 
23. února 2022 17:29 / Radek Chlup
  0
📷
2 fotografie v galerii
Nově popsaný druh pterosaura měl rozpětí křídel 2,5 metru Unsplash
Vědci našli na pobřeží skotského ostrova Skye fosilii největšího jurského pterosaura žijícího před 170 miliony let. Podle výzkumnice, která studii fosilie vedla, se jedná o pro vědu zcela nový druh létavého plaza.

Objev učinila doktorandka Amelia Pennyová v roce 2017. Ve vrstvě starověkého vápence při pobřeží ostrova Skye zahlédla lebku plnou ostrých zubů. Od té doby se svým týmem ostatky tvora zkoumala. Výsledky studie byly publikovány v časopise Current Biology

Analýza zkameněliny ukázala, že tvor měl rozpětí křídel 2,5 metru, což znamená, že byl v období jury největším létavým plazem. Pro srovnání, jeho rozměry odpovídají moderním albatrosům. 

Podle paleontologů jde navíc o neznámý druh. Dostal galské jméno Dearc sgiathanach, což v překladu znamená „okřídlený plaz”. 

Zázračně zachovalá fosilie

„Vysvobození” fosilie přitom nebylo snadné. Vědci z Hunterian Museum v Glasgow a Staffin Dinosaur Museum na Skye nejprve museli odstranit skalní desku, pod níž byla fosilie pohřbena. 

O to překvapivější je její dobrý stav. Zachovala se ze svých 70 procent, což je v případě zkamenělin ptakosaurů, jejichž kosti jsou velice lehké a křehké, vzácné. 

Nejvíce detailů se zachovalo v lebce. Na jejím základě byli vědci schopni určit, že měl ptakoještěr velice dobrý zrak. 

Fosilie bude vystavena v Národním skotském muzeu. „Dearc je fantastickým příkladem toho, proč paleontologie nikdy nepřestane být fascinující,” řekla doktorandka Natalia Jagielska, která výzkum vedla. 

Zdroj: Current Biology.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná