V lidském mozku byl detekován dosud neznámý signál. Je znamením, že mozek toho dokáže mnohem víc, než si myslíme

 Věda a Výzkum 
11. července 2021 13:16 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
V lidském mozku je stále co objevovat Depositphotos
Vědci objevili jedinečnou formu buněčných zpráv vyskytujících se v lidském mozku, kterou dosud neznali. A to znamená jediné. Lidský mozek je ve skutečnosti mnohem výkonnější, než jsme si dosud mysleli.

Jedná se o mechanismus ve vnějších kortikálních buňkách mozku, který sám o sobě produkuje nový signál, který by mohl neuronům poskytnout jiný způsob provádění jejich logických funkcí.

Akční potenciál

Neurologové měřili elektrickou aktivitu v částech tkáně odstraněné během chirurgického zákroku na epileptických pacientech a analyzovali jejich strukturu pomocí fluorescenční mikroskopie. Zjistili, že jednotlivé buňky v mozkové kůře používají nejen obvyklé ionty sodíku, ale také vápník.

Tato kombinace kladně nabitých iontů odstartovala vlny napětí, o kterých se dosud nevědělo, označované jako dendritické akční potenciály zprostředkované vápníkem nebo také dCaAP. Důležité je vědět, že lidský mozek funguje podobně jako počítač, tedy i mozek používá sílu elektrického napětí k provádění různých operací.

Mozkové neurony obsahují signál ve formě vlny otevíracích a uzavíracích kanálů, které si vyměňují nabité částice, jako je sodík, chlorid a draslík. Tento impuls tekoucích iontů se nazývá akční potenciál. Pokud je akční potenciál dostatečně významný, může být přenesen na další nervy, které mohou zprávu zablokovat nebo předat. To je složitost centrálního nervového systému, tedy mozkové kůry. Hlubší druhá a třetí vrstva jsou obzvláště silné, plné větví, které vykonávají funkce vyššího řádu, které spojujeme s pocitem, myšlenkou a ovládáním motoriky. 

Umí to jen lidský mozek?

Nalezení akčního potenciálu zprostředkovaného vápníkem je velmi zajímavé. Ale modelování způsobu, jakým tento citlivý nový druh signálu pracuje v mozkové kůře, odhalilo jedno velké překvapení.

Kromě logických funkcí typu A a NEBO fungují tyto jednotlivé neurony jako takové exkluzivní křižovatky, které dávají signál pouze tehdy, když je určitý signál odstupňován určitým způsobem. Jak to ale funguje, na to vědci teprve musejí přijít.

Navíc chtějí zjistit, zda tyto schopnosti má pouze lidský mozek, nebo zda se jedná o funkci typickou i pro zvířecí říši.

Další výzkum může mít vliv i na vývoj nových technologií, protože i tam inženýři hledají inspiraci v lidském mozku, aby mohli vylepšovat například síťové tranzistory. Přesně to, jak se tento nový logický nástroj vtlačený do jedné nervové buňky promítne do vyšších funkcí, je otázkou, na kterou budou muset vědci teprve hledat odpověď. Dále čtěte: Obrovská vědecká studie našla vzácnou genovou variantu. Lidé s touto genovou mutací mají velkou výhodu.

Zdroj info: ScienceScienceAlert.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...