Hvězdná boule v jádru Mléčné dráhy vznikla jediným výbuchem hvězdného útvaru

 Vesmír 
12. listopadu 2020 06:44 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Vznik hvězdné boule byl dosud sporný Depositphotos
Stejně jako ostatní spirální galaxie má i Mléčná dráha ve svém středu vypouklou sféru hvězd. Říká se jí boule a má poloměr zhruba 10 000 světelných let. Astronomové dosud vedli diskuse o původu této boule a některé výzkumy se domnívaly, že ji vytvořilo několik epizod formování hvězd.

Nový průzkum kamerou Dark Energy Camera společnosti NOIRLab však naznačuje, že jediný epický výbuch formování hvězd vytvořil bouli před více než 10 miliardami let.

Mléčná dráha je vlastně rotující disk

Mléčná dráha je masivní struktura, která se rozprostírá mezi 170 tisíci a 200 tisíci světelných let. Není jisté, kolik hvězd obsahuje, odhaduje se, že je to od 100 do 400 miliard. Pravděpodobně obsahuje i podobný počet planet.

Naše sluneční soustava se nachází v Orionově rameni Mléčné dráhy, asi 27 000 světelných let od galaktického středu. Z našeho pohledu vypadá Mléčná dráha jako obrovský mlhavý pás světla. Ale díky moderní astronomii víme mnohem více podrobností o morfologii Mléčné dráhy.

Víme, že Mléčná dráha je rotující disk se spirálními rameny. Víme, že ve středu je supermasivní černá díra zvaná Sagittarius A *. A víme, že zatímco je disk jako celek zploštělý, centrální boule je jiná. Je to něco jako dvě smažená vejce se žloutkem vyčnívajícím z horní a dolní části.

Jak se vytvořila boule hvězd, byla dosud nezodpovězená otázka. Existují důkazy o tom, že rostla po miliardy let, jak se formovalo stále více hvězd. Někteří astronomové tvrdí, že vznikla během dvou odlišných výbuchů formování hvězd, jeden výbuch se stal před asi 10 miliardami let a druhý před asi 3 miliardami let.

"Mnoho dalších spirálních galaxií vypadá jako Mléčná dráha a má podobné boule, takže pokud dokážeme pochopit, jak Mléčná dráha vytvořila svou bouli, pak budeme mít dobrý základ pro pochopení toho, jak to udělaly i ostatní galaxie," uvedl spoluřešitel Christian Johnson z Space Telescope Science Institute v Baltimore v Marylandu. Johnson je hlavním autorem jednoho z článků vysvětlujících tyto nové výsledky. Příspěvek má název "Blanco DECam Bulge Survey (BDBS) II: výkonnost projektu, analýza dat a výsledky rané vědy.“ Je publikován v Měsíčních oznámeních Královské astronomické společnosti.

Nový průzkum říká, že hvězdy v centru galaxie o délce 1 000 světelných let vznikly při jedné epické události asi před 10 miliardami let. V té době se do centrální oblasti dostalo obrovské množství plynu, což vyvolalo zrození hvězdy. Všechen ten plyn mohl být prvotní materiál vtažený do středu, nebo mohl pocházet ze splynutí s jinou menší galaxií.

Tyto výsledky pocházejí z průzkumu kamery Dark Energy Camera (DECam), který zahrnoval přibližně 250 milionů hvězd. Průzkum se zaměřil na ultrafialové světlo z takzvaných hvězd Red Clump. Vědci byli schopni analyzovat chemické složení těchto hvězd.

Hvězdná boule byla záhadou

Kritickou vlastností hvězd je jejich metalicita. V astronomii se metalicita týká množství prvků těžších než vodík a hélium. Pokud má populace hvězd stejnou metalicitu, je pravděpodobné, že mají stejný věk a mohou se tvořit ze stejného tělesa. A hvězdy s vyšší metalicitou jsou starší než hvězdy s nižší metalicitou, protože těžší prvky mohly být vytvořeny pouze v předchozích generacích hvězd.

U hvězd v bouli Mléčné dráhy je to ale jiné. Vypadají, že jsou mladší, než ve skutečnosti jsou a obsahují přibližně stejné množství kovů jako Slunce. Ale Slunce je staré jen asi 4,5 miliardy let a hvězdy v bouli jsou starší. Slunce má vyšší metalicitu, protože je mladé a bylo vytvořeno z materiálu, který již prošel cykly zrození a smrti hvězd, což obohatilo jeho mateřský materiál o těžší prvky.

Otázkou je, proč mají tyto starší hvězdy v bouli Mléčné dráhy tak vysokou metalicitu. "V bouli se stalo něco jiného. Tyto kovy se zde vytvářely velmi, velmi rychle, možná během prvních 500 milionů let její existence,“ uvedl spoluřešitel Michael Rich z Kalifornské univerzity v Los Angeles.

Pokud se hvězdy tvoří po delší dobu, měly by vykazovat různé úrovně metalicity. Pokud se vytvořily najednou, měla by být jejich úroveň metalicity podobná. Průzkum DECam zjistil, že všechny hvězdy do 1000 světelných let od galaktického středu měly stejnou průměrnou metalicitu. To naznačuje, že se všechny vytvořily v jedné sjednocené epizodě zrození hvězdy. A údaje z průzkumu naznačují, že tato epizoda zrození se odehrála asi před 10 miliardami let. Dále čtěte: Asteroid u Marsu je zřejmě dvojčetem našeho Měsíce.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...