V Saúdské Arábii byly objeveny 120 000 let staré lidské stopy

 Objevy 
24. září 2020 17:54 / Mirka Malá
  1   0
📷
3 fotografie v galerii
Prastará lidská stopa byla nalezena u zaniklého jezera Stewart et al, Science Advances
Asi před 120 000 lety v dnešní severní Saúdské Arábii se malá skupina Homo sapiens zastavila pít v mělkém jezeře. To navštěvovali také velbloudi, buvoli a sloni větší než jakýkoli druh, který dnes známe.

Lidé tehdy možná v místě ulovili velké savce, ale nezdrželi se tam dlouho. Vypadá to, že jezero používali jako zastávku k občerstvení na delší cestě.

Pouště tehdy byly plné zeleně a vody

Tuto podrobnou scénu rekonstruovali vědci v nové studii po objevu starodávných lidských a zvířecích stop v poušti Nefud. Ty vrhají nové světlo na cesty, kterými se naši dávní předkové vydali, když migrovali po Africe.

Dnes je Arabský poloostrov charakteristický obrovskými vyprahlými pouštěmi, které by byly pro první lidi a zvířata velmi nehostinné. Výzkumy v posledním desetiletí však ukázaly, že tomu tak nebylo vždy. Kdysi totiž tyto oblasti byly mnohem zelenější a panovalo v nich vlhčí počasí.

"V jistých dobách v minulosti se pouště, které dominují vnitřku poloostrova, proměnily v rozsáhlé louky se stálými sladkovodními jezery a řekami,“ vysvětlil spoluautor studie Richard Clark-Wilson z Royal Holloway.

Stopy svědčí o časté lidské přítomnosti

"Stopy jsou jedinečnou formou fosilních důkazů v tom, že nám poskytují představu o tehdejší době, kterou z jiných záznamů nemáme,“ řekl Clark-Wilson. Stopy byly datovány pomocí techniky zvané opticky stimulovaná luminiscence.

Celkem bylo sedm ze stovek objevených stop s jistotou označeno jako hominin, a to včetně čtyř, které byly vzhledem k jejich podobné orientaci, vzájemným vzdálenostem a rozdílům ve velikosti interpretovány jako dva nebo tři jednotlivci cestující společně.

Vědci tvrdí, že stopy patří moderním lidem, nikoli neandertálcům, a to na základě toho, že o našich vyhynulých bratrancích není známo, že by v té době byli přítomni v širším regionu Středního východu. Dále pak také na základě odhadů postavy a hmotnosti odvozených ze stop.

"Díky tomu víme, že lidé navštěvovali toto jezero ve stejnou dobu, kdy tam byla přítomna i zvířata, naopak v oblasti nebyly nalezeny žádné kamenné nástroje,“ řekl Clark-Wilson.

Podle vědců nové poznatky ukazují, že vnitrozemské cesty, které vedly po jezerech a řekách, mohly být důležité pro lidi, kteří migrovali po Africe. "Přítomnost velkých zvířat, jako jsou sloni a hroši, spolu s otevřenými pastvinami a velkými vodními zdroji, mohla ze severní Arábie učinit obzvláště atraktivní místo pro lidi pohybující se mezi Afrikou a Eurasií,“ dodal hlavní autor studie Michael Petraglia z Max Planck Institute. Dále čtěte: Šokující nález v Egyptě. Bylo objeveno třináct neporušených 2 500 let starých rakví.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Jak na dlouhé a husté řasy bez návštěvy kosmetičky. Stačí vám správná výživa

Tech

Nová technologie výroby nerozbitného skla je inspirována lasturami. V budoucnu má být použita pro obrazovky...

Zavřít reklamu