Vrak nacistické bitevní lodi z druhé světové války byl objeven u Norska

Zachovalý vrak nacistické lodi leží u Norska
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Objevy 
17. září 2020 09:36 / Statnett
  11   5
Vrak německé válečné lodi potopené torpédy britské ponorky v roce 1940 byl objeven v hluboké vodě u pobřeží Severního moře v jižním Norsku.

Podle prohlášení společnosti Statnett objevila tato norská energetická firma vrak lodi náhodou, když před třemi lety na dno moře pokládala svoje podvodní kabely.

Vrakem je obávaný křižník Karlsruhe

V srpnu Statnett poslal dolů podvodní dálkově ovládané plavidlo ROV, které vrak prozkoumalo a vyfotografovalo. Loď byla následně identifikována jako německý křižník Karlsruhe.

"Když nám výsledky od ROV ukázaly loď zničenou torpédy, uvědomili jsme si, že pochází z války,“ řekl projektový inženýr Ole Petter Hobberstad. "Když jsme uviděli děla, pochopili jsme, že jde o obrovskou válečnou loď.“

Německý křižník Karlsruhe byl vypuštěn na moře poprvé v roce 1927 a byl vybaven devíti 15centimetrovými děly. Byl dlouhý 174 metrů a mohl dosáhnout nejvyšší rychlosti 59 kilometrů v hodině.

Vrak nyní leží svisle na mořském dně v hloubce asi 490 metrů, zhruba 24 kilometrů od přístavního města Kristiansand na jižním pobřeží Norska. Plavidlo ROV na válečné lodi našlo také medailon zdobený symbolem nacistické svastiky.

Karlsruhe vedla invazi do Norska

Karlsruhe byla v roce 1930 cvičnou lodí kadetů a během španělské občanské války od roku 1936 byla součástí německých hlídek u pobřeží Španělska.

Její provoz byl obnoven v září 1939 a akce se dočkala až 9. dubna 1940, kdy se plavila jako vlajková loď útočné skupiny během německé invaze do Norska, jejímž hlavním cílem bylo právě město Kristiansand.

Schopnosti této válečné lodi se během útoku ukázaly jako významné, uvádí archeolog Frode Kvalø z Norského námořního muzea v Oslu. "Loď byla důležitým aktérem v předmětné době norské moderní historie,“ řekl Kvalø. Karlsruhe během útoku ale zasáhlo norské dělostřelectvo, ale není jasné, jak vážně byl křižník poškozen.

Později toho dne poté loď opustila Kristiansand a směřovala do Německa. Cestou byla zasažena torpédy z britské ponorky Truant, která udělala v trupu lodi dva velké otvory. O dvě hodiny později posádka na rozkaz velitele opustila loď, kterou pak úmyslně potopil německý torpédový člun z flotily. Kde přesně Karlsruhe leží, nebylo známo téměř 80 let. A kromě děr od torpéd je podle norských informací křižník prakticky nepoškozený. Dále čtěte: Masivní kamenné struktury v Saúdské Arábii jsou zřejmě nejstarší památkou na světě.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jeden z nejstarších letounů amerického letectva má novou misi

Dům a zahrada

Vlaštovičník je užitečná bylina, která roste skoro na každé zahradě. Sbírejte její květ i kořen

Cestování

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Zavřít reklamu