Galaxie podezřele podobná Mléčné dráze byla spatřena v raném vesmíru

Nález nové galaxie přepisuje naše znalosti i formování galaxií
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vesmír 
14. srpna 2020 08:01 / ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), Rizzo et al.
  78   0
Vědci ve velmi raném vesmíru objevili galaxii, která se zdá být příliš pokročilá na to, než aby vznikla za krátkou dobu od Velkého třesku.

Galaxie dostala označení SPT0418-47, nachází se 12,4 miliardy světelných let od Země a vznikla zřejmě v době, kdy vesmíru bylo "jen" 1,4 miliardy let.

Galaxie se nápadně podobá Mléčné dráze

To, co dělá tuto galaxii zvláštní, jsou podobnosti s naší vlastní galaxií, tedy s Mléčnou dráhou. Ačkoli postrádá charakteristická zakřivená ramena spirálové galaxie, SPT0418-47 sestává z plochého rotujícího disku. Má podobnou hmotnost jako Mléčná dráha. A co je ještě úchvatnější, má galaktickou bouli, pevně nabitou koncentraci hvězd nalezenou uprostřed většiny spirálních galaxií.

Ačkoli již v minulosti byly nalezeny rotující diskové galaxie, SPT0418-47 je nejstarší, jakou astronomové dosud našli. Navíc jsou nyní předsvědčeni, že se galaxie vytvářejí a vyvíjejí zcela odlišně od toho, jak jsme si dosud mysleli.

"Tento výsledek představuje průlom v oblasti formování galaxií, což ukazuje, že struktury, které pozorujeme v blízkých spirálních galaxiích a na naší Mléčné dráze, tu byly již před 12 miliardami let,“ uvedla astrofyzička Francesca Rizzo z Astrofyzikálního institutu Maxe Plancka.

Kdysi panoval ve vesmíru chaos

Kdysi dávno bylo ve vesmíru hodně zmatku. Galaxie měly tendenci být velmi horké, s hvězdami chaoticky obíhajícími jakýmkoliv způsobem, a astronomové proto věří, že se navzájem srazily.

Nedávné objevy však začínají malovat mnohem složitější obrázek. SPT0418-47 je relativně chladná a slabá a sama o sobě by nebyla snadno vidět. Vědci ji našli díky jejímu umístění. Mezi námi a SPT0418-47 je totiž ještě druhá galaxie, která vytváří tzv. gravitační čočku.

Protože hmotnost galaxie v popředí je tak vysoká, ohýbá se kolem ní časoprostor a způsobuje, že se světlo pohybuje po zakřivené cestě, tzn. vytváří zvětšenou, prstencovou verzi SPT0418-47, zobrazenou pomocí Atacama Large Millimeter / submillimeter Array v Chile.

Astrofyzici pak pečlivě rekonstruovali tento kruh světla a pohyb jeho plynu pomocí nové techniky počítačového modelování, aby zjistili tvar vzdálenější galaxie. Čekali něco relativně chaotického, ale to, co se objevilo, je překvapilo, především pak podobnost této galaxie s Mléčnou drahou.

"To, co jsme zjistili, bylo docela překvapivé. SPT0418-47 je nejuspořádanější galaktický disk z počátků vesmíru, jaký byl kdy pozorován vesmíru," uvedla astrofyzička Simona Vegetti.

Skutečnost, že tato galaxie byla už od pradávna tak dobře zformovaná, je dalším důkazem, že procesy formování galaxií v časném vesmíru netrvaly tak dlouho, jak naznačují naše původní modely formování galaxií.

Nyní můžeme do sbírky dosud známých galaxií přidat několik dobře tvarovaných galaxií, což naznačuje, že v těch bouřlivých raných letech vesmíru se toho dělo mnohem víc, než jsme dosud věděli a že naše modely galaktické evoluce budou muset být přepracovány. Dále čtěte: Venuše skrývala po celá desetiletí ve svých toxických oblacích obrovskou vlnu

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu