Neexistující legenda jménem Ultrasauros

 Země a Příroda 
06. srpna 2020 19:30 / Vladimír Socha
  0
📷
4 fotografie v galerii
Ultrasaurus ve skutečnosti nikdy neexistoval Vladimír Rimbala
V dějinách paleontologie bylo omylem popsáno několik neexistujících gigantů, jedním z nich byl také Ultrasauros. Co o tomto neexistujícím dinosauřím titánovi vlastně můžeme říci?

Kdybyste si otevřeli některou zahraniční knihu o dinosaurech z 80. až 90. let, nejspíš byste se setkali s informací, že největším známým dinosaurem je „Ultrasaurus“ (nebo Ultrasauros) macintoshi. Domnělého velikostního rekordmana objevil výtvarník a paleontolog James Alvin Jensen (1918–1998), který mediálně proslul jako "objevitel největších dinosaurů".

Fosilní obratel „ultrasaura“ objevil spolu s fosiliemi jiného dinosaura druhu Supersaurus vivianae v 70. letech v lokalitě Dry Mesa Quarry na území jihozápadního Colorada. Jednalo se o velký bederní obratel o výšce 133 centimetry, který byl později uložen ve sbírkách Jensenovy domovské instituce Univerzity Brighama Younga (Brigham Young University) ve městě Provo na území Utahu.

Lopatka obřího dinosaura měřila na délku 2,7 metru

Druhá fosilní kost, kterou Jensen považoval za pozůstatek svého gigantického „ultrasaura“, byl skapulokorakoid (vlastně lopatka) o délce 2,4 až 2,7 metru. Ta byla objevena ve stejné lokalitě a obě fosilie tak společně vykreslily v Jensenových představách kolosálního sauropoda, kterého v roce 1985 pojmenoval „Ultrasauros“ macintoshi. Rodové jméno Ultrasaurus přitom musel opustit, protože již o dva roky dříve bylo přiděleno jinému menšímu sauropodovi z Jižní Koreje. V roce 1991 proto badatel George Olshevsky změnil ve jméně jedno písmeno a vznikl „Ultrasauros“. Ani to ale majiteli kontroverzního jména nepomohlo – o pět let později již bylo jasné, že takový sauropod ve skutečnosti nikdy neexistoval.

Ani deset slonů nestačí

Obratel totiž nepatřil žádnému obřímu brachiosauridovi, jak se Jensen domníval, nýbrž diplodokidovi, tedy zástupci jiné skupiny dlouhokrkých obrů. Nejspíše se přitom jednalo o obratel samotného supersaura, objeveného ve stejné lokalitě. Ohromná lopatka o velikosti koupací vany sice brachiosauridovi patřila, ale jejím původcem byl nejspíš velký jedinec již známého druhu Brachiosaurus altithorax, vědecky popsaný již v roce 1903. Při hmotnosti kolem 50 tun (deset dospělých slonů) se sice jednalo o obřího sauropoda, nikoliv ale tak obřího, jak se domníval (a doufal) James A. Jensen.

Ultrasauros měl vážit tolik, co plejtvák obrovský

Velikostí měl totiž ultrasauros drtivě překonávat nejen všechny tehdy známé sauropody, ale mohl soupeřit i s nejtěžšími velrybami. Původně se přitom rozměry této dinosauří chiméry držely "uvěřitelných" hodnot 25 až 30 metrů délky, 8 metrů výšky v nejvyšším bodě hřbetu a celkové výšky 15 metrů, to vše při hmotnosti kolem 70 tun. Až potud by byly odhady zcela reálné, ostatně argentinosaura s odhadovanou délkou až 40 metrů a hmotností přes 80 tun by v tom případě ultrasauros ani nepřekonával. Objevily se však také podstatně větší odhady velikosti, které by z tohoto sauropoda činily největšího suchozemského živočicha všech dob. Při délce kolem 36 metrů a výšce 18 nebo dokonce 21 metrů měla hmotnost ultrasaura činit až 180 metrických tun!

Limit pro nohy je asi 140 tun

V tom případě by i největší dnes známé sauropody překonával dvojnásobně až trojnásobně a značně by se blížil i rekordním údajům pro největšího známého živočicha všech dob, kytovce plejtváka obrovského (Balaenoptera musculus). Tato tzv. modrá velryba dosahuje při maximální délce 30 až 33,6 metru hmotnosti zhruba 170 až 200 tun, je ale nadnášena vodou. U suchozemských tvorů existuje hmotnostní limit, za který již nejspíš nemohou zajít, aniž by se stali neživotaschopnými. U sauropodních dinosaurů je odhadován asi na 120 až 140 metrických tun, což by Jensenův „Ultrasaurus“ macintoshi v případě nejvyššího odhadu hravě překonával.

Na vině byl špatný model

Tento nadhodnocený odhad hmotnosti byl způsoben nepřesnou představou o tělesné stavbě sauropodů, jejichž modely byly často nadměrně obaleny tukem a svalovinou, i nepřesnou extrapolací rozměrů od menších a kompletnějších koster. I kdyby takový dinosaurus v podobě brachiosaurida o délce 36 metrů a výšce kolem 20 metrů skutečně existoval, jeho hmotnost by podle současných odhadů zřejmě nepřesahovala nějakých 80 až 100 tun. Patřil by tedy k největším známým dinosaurům, ale nebyl by z hlediska hmotnosti úplně největším druhem. „Ultrasauros“ macintoshi je zkrátka legendou s pohaslou slávou, patřící dnes již do zaprášených stránek kroniky dinosauří paleontologie… Více se dozvíte zde a také zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Poznejte tiché kopačky včas. Několik varovných signálů, že váš partner vztah opouští

Dům a zahrada

Hledáte chutné způsoby konzervace hub? Ochutnejte hříbky ve vlastní šťávě, v sádle nebo zkuste houbové...