Japonský ztroskotaný tanker způsobil zkázu u oblíbeného ostrova Mauricius. Byl vyhlášen stav ekologické nouze

 Věda a Výzkum 
12. srpna 2020 11:00 / Lukáš Bauer
  0
📷
3 fotografie v galerii
Japonský ropný tanker způsobil ekologickou katastrofu  Ilustrační fotografie Pixabay
Z japonského ropného tankeru MV Wakashio, který v červenci uvízl na korálovém útesu poblíž turisticky vyhledávaného ostrova Mauricius, uniklo obrovské množství nafty. Místní úřady již vyhlásily stav ekologické nouze a požádaly Francii o pomoc. Dopad na místní ekologickou situaci může být katastrofální.

Z ropného tankeru MV Wakashio, převážejícího asi tři a půl tisíce tun ropy, uniklo už více než tisíc tun paliva do moře. Japonská loď uvízla v červenci na jednom z korálových útesů, které jsou kolem známé turistické destinace - ostrova Mauricius.

O smutné události informovala společnost Mitsui O.S.K Lines, která ropné plavidlo provozouje. Situaci na místě řeší úřady a dobrovolníci, ale nedaří se jim postupující ropnou skvrnu zastavit. Ekologická katastrofa pro turistickou destinaci může být přitom naprosto zničující.

Pomoc přijde z Francie

Posádka ztroskotaného tankeru, který uvízl nedaleko chráněné oblasti Pointe d'Esny, již byla evakuována 25. července. Z lodi poté začalo unikat velké množství paliva. Tamní premiér Pravind Jugnauth již požádal o pomoc Francii, která ji přislíbila. Na likvidaci skvrny a vyproštění tak obrovského plavidla totiž Mauricius nemá finance.

Tato destinace je známá svým naprosto křištálovým mořem a krásnými plážemi, které s oblibou vyhledávají turisté. Tamní vody jsou také domovem mnoha druhů zvířat včetně tuňáků, které Mauricius vyváží do celého světa.

Vážné ohrožení živočichů i života na ostrově

Aktivisté z Greenpeace Africa, kteří se v oblasti pohybují, už vydali varování, že v ohrožení se nacházejí tisíce původních druhů zvířat, které mohou kvůli ropné skvrně zahynout. Na likvidaci ropy spolupracují místní úřady s dobrovolníky a snaží se ropnou havárii odstranit pomocí vrtulníků, které odebírají plovoucí ropu z hladiny. 

Jedná se o velice vážný stav, který může ohrozit celou destinaci, jejíž hlavními přijmy je turistický ruch. V minulosti se už staly tak rozsáhlé ropné havárie, které dokázaly zničit na dlouhá léta celé mořské ekosystémy. Dále čtěte: (Největší vodopád na zemi je ukrytý hluboko pod vlnami oceánu. Nachází se poblíž Faerských ostrovů).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Poznejte tiché kopačky včas. Několik varovných signálů, že váš partner vztah opouští

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...