Švýcarští vědci vymysleli unikátní čokoládu. Má duhové barvy a je naprosto bez chemie

 Objevy 
20. července 2020 18:13 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Duhová čokoláda byla vyrobena s pomocí známého triku ETHZ
Výzkumný tým ze švýcarské univerzity ETH v Curychu, vyvinuli zcela unikátní druh čokolády, která má duhové barvy. Vše spočívá v bio-technologickém triku s jehož pomocí vědci dokáží vytvořit vytvořit v čokoládě holograf. Tento unikátní vynález jen podtrhuje tradiční švýcarský čokoládový průmysl.

Tým vědců ze švýcarské univerzity ETH v Curychu dokázal využít bio-technologického triku a vytvořit holografickou čokoládu, která má duhové barvy. Čokoládu vyvinuli navíc bez použití jakýchkoliv chemických přísad. Tradiční švýcarská pochoutka tak dostává zcela nový rozměr.

V duhovém triku není chemie

Běžně má čokoláda v závislosti na přísadách tmavě až světle hnědou barvu, kterou lze upravovat pomocí potravinářských barviv. Tato potravinářská technika je známá již desítky let, ale švýcarští vědci chtěli přijít s něčím uplně novým. Vytvořili proto čokoládu, která má duhové barvy.

První experimenty jak vytvořit unikátní čokoládu spočívaly v přidávání zlata nebo oxidů titanu. Výsledek byl sice velice působivý jelikož čokoláda měla žlutomodré odstíny, ale pro průmyslovou výrobu byl postup velice nepraktický a navíc exrémně drahý. Vědci však nehodili flintu do žita a pokoušeli se vytvořit ojedinělou čokoládu dál.

S nápadem přišla studentka Anita Zinggová, která se ve svém výzkumu zaměřila na materiálové vědy. Zaměřila se na technologii vtisknutí hologramu do povrchu čokolády, který pak vytváří duhové barvy bez použití jakékoliv chemické látky. Výzkumníci poté celý proces zdokonalili a umožnili masovou výrobu této duhové pochoutky.

Inspiraci našli v říši zvířat

Přesný proces výroby však vědci nepopsali a zůstává obchodním tajemstvím. Naznačili však, že velkou inspiraci jim poskytli někteří plazi. Mnoho druhů zvířecí říše dokáže vytvářet jasné barvy, a to bez použití pigmentů – jen pomocí mikroskopických povrchových struktur, které správným způsobem odrážejí a rozptylují světelné paprsky. Dále čtěte: (Záhadná zelená ohnivá koule byla spatřena nad Austrálií. Vědci zatím nevědí, co to bylo).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Hubnutí po čtyřicítce. Dejte si pozor na nízký příjem kalorií a další chyby, kvůli kterým ženy často...

Tech

U kvantových počítačů byl právě dosažen významný milník. Pracují s 99procentní přesností

Zavřít reklamu