Čtrnáct tisíc let starý exkrement přinesl důkaz o nejstarším známém lidském osídlení v Severní Americe

Americká jeskyně vydala důkaz o dávné civilizaci
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Objevy 
28. července 2020 12:00 / Lisa-Marie Shillito/Newcastle University
  0   0
Otázka, kdy dorazili první lidé do Severní Ameriky, nemá lehkou odpověď, ale archeologové nyní mají k dispozici další užitečný důkaz v podobě 14 tisíc let starého lidského exkrementu.

Výkaly, které byly nalezeny ve známých jeskyních Paisley v Oregonu, přispívají k rostoucímu přesvědčení, že lidská historie na kontinentu je mnohem starší než dosud známá kultura Clovis, datovaná asi před 11 500 lety.

Pomohla další analýza DNA

Zatímco DNA tohoto vyschlého lidského exkrementu byla analyzována již dříve, poslední studie se zaměřila na hledání stop lipidů, tedy mastných biologických materiálů včetně cholesterolu, které se nacházejí ve střevech lidí a zvířat.

"Otázka, kdy a jak se lidé poprvé usadili v Americe, byla předmětem intenzivní debaty,“ říká geoarchaeoložka Lisa-Marie Shillito z Newcastle University ve Velké Británii. "Pomocí odlišného přístupu jsme  prokázali, že v předmětné oblasti byly přítomny populace dávno před kulturou Clovis."

Mezi vědci především probíhala debata o tom, zda skutečně nalezené exkrementy pocházejí od lidí. Během 14 000 let se mohly výkaly samozřejmě  kontaminovat.

Lidé žili společně se psy

Právě otázku možné kontaminace vědci vyřešili analýzou lipidů, které se lépe uchovávají než DNA. Nový výzkum tak naznačuje, že tyto výkaly jsou skutečně lidského původu.

Vědci také zjistili, že lipidy psů byly smíchány s těmi lidskými, což naznačuje, že psí společníci v této době již žili po boku lidí. Je to další známka domestikovaného bydlení, stejně jako fragmenty materiálů pro výrobu košů, které byly také na místě nalezeny.

Vzorky získané v jeskyních Paisley jsou skutečně nejstarší, jaké kdy byly objeveny na západní polokouli. To ale neznamená, že tam lidé nebyli ještě dříve. Proto vědci analyzují další a další vzorky.

Zatím není příliš jasné, jak se lidé v tak pradávné době do Ameriky dostali. Výzkumný tým má také zájem objevit více důkazů o zvycích a tradicích těchto vzdálených civilizací, které se v čase téměř ztratily. Výkaly naznačují, že lidé tehdy měli rozmanitou stravu zahrnující semena, hlodavce, hmyz a rostliny.

"Chceme vědět víc o lidech samotných. Bylo to období, kdy se prostředí velmi lišilo a rychle se měnilo. Chceme vědět, jak se přizpůsobili této změně, co jedli a jak se jejich zvyky postupem času měnily," řekla Shillito. Dále čtěte: Dříve se hojně jedla zvířata, která bychom dnes na talíři rozhodně mít nechtěli.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jeden z nejstarších letounů amerického letectva má novou misi

Dům a zahrada

Lesk vašim příborům vrátí kousky alobalu nebo voda z brambor

Cestování

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Zavřít reklamu