Kosmická loď Juno přináší první snímky severního pólu Ganymede, kde prší plazma

 Vesmír 
26. července 2020 08:07 / Mirka Malá
  4
📷
2 fotografie v galerii
Ganymede je největším měsícem ve Sluneční soustavě NASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM
Už čtyři roky obíhá a pozoruje planetu Jupiter a jeho měsíce, a nyní vědecká kosmická loď Juno představila severní pól jednoho z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě, Jupiterova měsíce Ganymede.

Jak fotografie ukázaly, neustálý déšť plazmy z Jupiterovy magnetosféry dramaticky změnil ledový povrch samotného měsíce Ganymede.

Zmrzlý měsíc je největší ve Sluneční soustavě

Ganymede je vlastně docela úžasný. Je to největší a nejmasivnější měsíc v celé Sluneční soustavě. Díky svým 5 268 kilometrům překonává velikost celé trpasličí planety, dokonce i velikost Merkuru.

Skládá se z vodního ledu a křemičitanu, se zmrzlou skořápkou ovinutou kolem tekutého oceánu a kolem tekutého železného jádra. Předpokládá se, že toto jádro dává Ganymedovi další odlišnost. Je to jediný měsíc ve Sluneční soustavě s vlastní magnetosférou, generovaný konvekcí v jádru.

Protože Ganymede obíhá kolem Jupitera uvnitř planetárního magnetického pole, je v něm také magnetosféra měsíce. To vytváří působivě silné plazmové vlny, protože plazmatické částice, především elektrony, zrychlují podél složitých magnetických siločar.

Toto zrychlení podél čar magnetického pole má také další účinek, kterým je polární záře. Zde na Zemi jsou takové částice směrovány až do polárních oblastí, kde interagují s atomy vysoko v atmosféře a vytvářejí ohromující světelné show.

Ganymede má však zanedbatelnou atmosféru, takže velká část plazmy se dostane přímo na povrch měsíce. Na nově vydaných infračervených snímcích pořízených Junem je účinek tohoto neustálého deště plazmy jasný.

Na měsíci je amorfní led

"Data ukazují, že led na a kolem Ganymedeho severního pólu byl modifikován srážením plazmy,“ řekl planetární vědec Alessandro Mura.

Led na obou Ganymedových pólech má jiný infračervený podpis než led na rovníku měsíce. Analýza ukázala, že je to proto, že neustálý déšť plazmy změnil samotnou strukturu ledových krystalů. Na Zemi a na většině povrchu Ganymede jsou molekuly ve většině ledu uspořádány v hexagonálním vzoru. Ale za určitých podmínek může tento čistý vzor upadnout do strukturálního zmatku. Tato neuspořádaná forma se nazývá amorfní led. Zatímco je to na Zemi vzácné, ve skutečnosti je to docela běžné ve vesmíru, konkrétně na prachových zrnech v mezihvězdných oblacích, na kometách a na ledových tělesech.

Budoucí pozorování by mohla odhalit více o tomto fascinujícím jevu. Hlavním úkolem Juna je pozorovat planetu Jupiter, ale je jasné, že v budoucnu ho čekají i nové mise. Evropská kosmická agentura plánuje v roce 2022 vypustit na oběžnou dráhu průzkumníka Juice,  aby prozkoumala všechny Jupiterovy měsíce, tedy nejen Ganymede, ale i Evropu a Callisto. Dále čtěte: Astronomové vůbec poprvé zachytili blikání černé díry.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda