Lidstvo po 600 000 letech vrátí na Mars kus jeho skály

Ve čtvrtek odstartuje mise Perseverance i s kusem marťanské skály
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vesmír 
30. července 2020 15:05 / NASA/JPL-Caltech
  2   2
Lidstvo se chystá k historickému kroku. Na Mars vrátí kus původní marťanské skály. Bude to tak vůbec poprvé, co ze Země na rudou planetu poputuje nějaký původní materiál.

Fragment meteoritu s označením SaU 008 se ve čtvrtek nalodí na novou misi NASA Perseverance rover 2020, a to asi 600 000 let poté, co opustil rudou planetu, a asi 1 000 let poté, co dopadl na Zemi.

Návrat fragmentu má svůj důvod

Perseverance rover bude používat SaU 008 ke kalibraci citlivých skenerů a nástrojů poté, co ho doručí zpět na marťanský povrch, a bude s ním zacházet jako s referenčním bodem pro ostatní kameny a materiály, s nimiž se setká při své cestě přes povrch Marsu. Stále totiž existuje spousta věcí, které nevíme o geologickém složení Marsu a úlomek horniny, o kterém víme, že pochází z této planety, bude užitečným srovnávacím bodem.

"Tento malý kámen má svůj životní příběh,“ řekla BBC Caroline Smith, hlavní kurátorka meteoritů v Natural History Museum ve Velké Británii. "Vznikl asi před 450 miliony let, byl vystřelen z Marsu asteroidem nebo kometou zhruba před 600 000-700 000 lety a potom přistál na Zemi, nevíme přesně kdy, ale možná před 1 000 lety."

Meteorit, ze kterého pochází SaU 008, byl nalezen v Ománu v roce 1999 a fragment SaU 008 je součástí sbírky přírodovědného muzea od roku 2000. Drobné bublinky plynu uvězněné uvnitř fragmentu přesně odpovídají atmosférickým podmínkám na Marsu, a proto je jeho původ nezpochybnitelný.

Kousek skály přepíše historii

Zatímco kusy marťanských kamenů už byly v minulosti vystřeleny zpět na orbitu Marsu, bude to poprvé, kdy se takový fragment vrátí na samotný povrch planety. Stane se tak po přistání Perseverance roveru u kráteru Jezero.

Tento kráter o délce 49 kilometrů mohl skutečně být kdysi jezerem a jednou z misí, kterou má rover na Marsu vykonat, je hledání jakékoli přetrvávající formy života. Materiál s případnými známkami marťanského života by se nakonec mohl dostat zpět za 10 až 15 let.

"Kámen, který posíláme, byl konkrétně vybrán, protože je to chemický materiál, ale je také velmi tvrdý," řekla Smith. "Některé z marťanských meteoritů, které máme, jsou velmi křehké. Tento meteorit je skutečně velmi tvrdý.“

Mise Perseverance s marťanským kamenem SaU 008 na palubě je naplánována už na 30. července. Dále čtěte: Kosmická loď Juno přináší první snímky severního pólu Ganymede, kde prší plazma.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nově objevené chyby zabezpečení Wi-Fi ohrožují všechna mobilní zařízení

Dům a zahrada

Vypěstujte si saturejku. Chutnou bylinku, která se stane ozdobou vaší zahrady nebo balkonu

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu