Ozonová díra poblíž jižního pólu se zmenšuje. Taková ještě nebyla
Ozonová díra v blízkosti jižního pólu je nejmenší od svého objevení. "Spíš, než snahy omezit znečištění ovzduší, za to však může podivné antarktické počasí," uvádí NASA.
Loni na podzim byla díra v ochranné ozonové vrstvě Země veliká 9,3 milionů čtverečních kilometrů. Je tak dokonce menší, než když byla v roce 1985 objevena.
Dobrá zpráva
„Je to opravdu dobrá zpráva,“ řekl vědec NASA Paul Newman. "Znamená to více ozonu nad hemisférou a méně ultrafialového záření na povrchu," dodal. Zemská ozonová vrstva totiž chrání život na povrchu Země před škodlivým slunečním zářením, ale sloučeniny chloru, kterým lidé ovzduší znečišťují, mohou ve vzduchu po dobu 100 let ozon narušovat, v důsledku čehož nakonec dochází k řídnutí vrstvy a k samotné díře na jižní polokouli.
Mezinárodní Montrealský protokol z roku 1987, který je jedinou smlouvou OSN ratifikovanou každým státem, zakázal mnoho sloučenin chloru používaných v chladivech a aerosolech. "Zákaz vedl v posledních letech k mírnému zmenšování ozonové díry, ale současné dramatické zmenšení není důvodem těchto snah," řekl Newman. "Je to jen náhodný výsledek počasí," konstatoval vědec z Coloradské univerzity Brian Toon.
"Chlor ve vzduchu totiž potřebuje chladné teploty ve stratosféře a mraky, aby se přeměnil na formu chemické látky, která požírá ozon," vysvětlují vědci. Když se zahřeje, mraky zmizí.
Zasáhlo počasí
Ale loni na podzim se začal rozpadat jižní polární vír, který stejně jako severní vír vytváří studené vysokorychlostní větry kolem pólu. V atmosféře ve výšce 20 kilometrů byly díky tomu teploty o 16 stupňů Celsia vyšší, než je průměr. I větry foukaly o polovinu pomaleji.
"Takový mix počasí nastává jen příležitostně, naposledy se něco takového stalo v letech 1988 a 2002, i když ne v tak extrémní míře," připomněl Newman. Díky tomu se ozonová díra v současnosti zmenšila tak razantně. Dále čtěte: Starobylé skotské stromy podrobně popsaly klimatickou katastrofu.