Konflikty mezi lidmi a zvířaty se zintenzivňují po celé planetě. Budou sloni čelit vyhynutí?

 Země a Příroda 
28. listopadu 2019 09:38 / Blanka Štiková
  0
📷
10 fotografií v galerii
Problém soužití lidí se zvířaty není jen v Africe Pixabay
Botswana je domovem přibližně 130 000 slonů, v této zemi žije třetina ze všech slonů v Africe. Před lety se tam povedlo nastolit úspěšnou ochranu před pytláky, a tak zajistit, aby se počty slonů nesnižovaly. Zní to jako dobrá zpráva, s velkým množstvím slonů však přišlo i více lidí, kteří si začali stěžovat a volají po řešení.

Není bohužel příliš možností, jak spory mezi lidmi a zvířaty řešit. Prosby lidí byly bohužel vyslyšeny a kvůli letošnímu zrušení zákazu lovu slonů v Botswaně, což byla doposud jakási meka v ochraně slonů, se může počet zvířat razantně snížit. Budou sloni čelit vyhynutí? Není to poprvé, kdy se člověk snaží vyhubit zvířata, která mu „škodí“.

Kdy začaly problémy?

Téměř každý člověk obdivuje slony kvůli jejich výjimečnosti. O to více je smutným faktem, že jsou ve většině rozvojových zemích sloni považováni za hrozbu pro zemědělce. V Africe kvůli bojům zemědělců se zvířaty přišly o život již desítky lidí a také slonů, narůstající počty slonů a zároveň ubývající přírodní zdroje situaci ještě zhoršují. Hlavním problémem je, že se neustále zmenšuje plocha přirozeného prostředí pro zvířata. Tomu nepomáhá ani rostoucí populace či klimatická změna. To způsobuje stále vyhrocenější situace mezi lidmi a zvířaty. Kvůli tomu pak také stále sílí boje o nedostatkovou vodu, úrodnou půdu a především o potravu.

Dávat někomu vinu lze jen těžko, lidé i divoká zvířata zkrátka jen bojují o potravu, které je málo. Nyní už boje nezůstanou jen mezi zvířaty a zemědělci, neboť kvůli zhoršujícím se konfliktům již zasáhla vláda Botswany, a to celou situaci může v dohledné době úplně změnit. Slon však již v této válce nemůže vyhrát.

Jak se Botswana změnila?

Národní park Chobe, nacházející se v severní části Botswany, zaujímá asi 11 700 km2 a byl vždy považován za chloubu celé země. Park Chobe patří mezi nejnavštěvovanější parky v Botswaně, je totiž jedním z míst s největší koncentrací zvěře v Africe, tedy zatím. Lidé tam doposud mohli spatřit mnoho druhů zvířat, ale zejména velká stáda slonů. To se ale možná brzy změní. Jakto? O snížení počtu slonů se diskutovalo již delší dobu, tato možnost byla dlouho odmítána, tedy až doposud. Botswana totiž letos zrušila zákaz lovu slonů, kterým byla od roku 2014 zvířata chráněna před vybíjením, informovala o tom televizní stanice CNN.

Důvod povolení lovu slonů

Letos v květnu vláda nového prezidenta Mokgweetsi Masisi oznámila, že v Botswaně zruší pětiletý zákaz lovu slonů, což bylo odpovědí na vyhrocené události ohledně slonů v zemi. Důvodem pro tento zásadní krok vlády, který může úplně změnit počty již tak ztenčující se sloní populace, byl prý vzrůstající počet střetů lidí se slony. Za podnět ke změně rozhodnutí o osudu slonů tedy stačí tvrzení, že prý za posledních pět let zemřelo skoro 200 lidí a k tomu navíc mnozí z místních jen vítají povolení odstřelu slonů. Ale podle CNN rovněž mimo jiné Botswana bojuje za to, aby mohla obchodovat se slonovinou. Může tedy také částečně jít i o finanční důvody.

Podle mnohých ochránců zvířat podkopalo zrušení zákazu lovu úsilí o zastavení nezákonného obchodu se slonovinou, který je odpovědný za katastrofální snižování počtu slonů v celé Africe. Jen loni prý bylo v botswanských křovinách nalezeno 156 mrtvých slonů s odstraněnými kly, tudíž šlo nejspíš o činy pytláků, a v té době přitom ještě platil zákaz lovu. Otázkou je, jak to bude nyní, když vláda vytváří takzvaná lovecká teritoria, kde bude legální slony střílet. Zatím je v plánu vydat několik stovek licencí na lov zvířat.

Kde je situace v Africe nejhorší

Národní park Chobe je jedinečný a je tvořen čtyřmi různými ekosystémy, a to na západě Savute March, na severovýchodě Serondela s hustými lesy a zelenými pláněmi u řeky Chobe. Na severozápadě je většinou suchá oblast, kde není stálá povrchová voda a pak oblast mokřin Linyanti. V období sucha sloni pobývají hlavně v okolí řek Chobe a Linyanti, v období dešťů ale sloni migrují až 200 km daleko od těchto řek. Sloni se tak mohou pohybovat i mimo park.

V enklávě Chobe na severu Botswany, což je oblast výrazně zasažena suchem, je situace se slony vůbec nejhorší, neboť tam žijí zemědělci, kteří mají sotva co k jídlu a jsou živi jen z pěstování obilí a z chovu dobytka. V blízkosti parku leží například malá vesnička Parakangulu, která je nejvíce zasažena suchem, kde se prý chudí zemědělci často potýkají nejen se sloními výkaly, ale také s útoky slonů na svá pole. Mnozí místní zemědělci tvrdí, že tam prý už několik let nemají větší úrodu. V okolí parku se pak také nachází města Maun či Kasane, která slouží jako severní brána do parku a kde se mimo jiné odehrál jeden ze smrtelných střetů člověka se zvířaty.

Jak může slon lidem škodit?

Jak sloni v Botswaně škodí, popsal například místní rolník Edward Temedi ve věku 70 let, kterého prý již dvakrát sloni skoro zabili. Podle něj sloni rozbíjí ploty zemědělců, dále pošlapávají již zoraná pole a spořádají úrodu ještě před její sklizní. Slonů je prý přespříliš a jejich počty by se měly snížit. Útoky slonů jsou podle Edwarda Temediho nevyzpytatelné a dodnes prý sám nechápe situaci, kdy ho v roce 2017 sloni napadli ve chvíli, kdy šel na pohřeb své tety. Sloni na něj prý z ničeho nic zaútočili. I když se začal bránil sekyrou, stejně se útok opakoval a poté, co udeřil znovu, sekyra mu prý byla zvířetem vyražena a on upadl na zem. Před třemi týdny prý Temedi zastřelil dalšího slona.

Slon může zabít, ale neví se proč

Dalším příkladem útoku slonů na člověka může být také nedávné napadení slony jednoho z obyvatel severní Botswany, který však bohužel zraněním podlehl. Podle policejní zprávy by se jeho zranění dala přirovnat k napadení davem. Jak se to stalo? Obětí byl muž jménem Cappie Shamakuni, řemeslník ve věku 55 let, který se v ten den jako obvykle vracel do svého domu ve městě Kasane. Muž měl tu smůlu, že při své cestě potkal stádo slonů, to nejspíš do města zabloudilo, když hledalo potravu a vodu. Zbytek příběhu si lze domyslet. Nikdo neví, proč se tak stalo, ale muž byl nejspíš zvířaty ušlapán. Dopadl tak, že měl zlomené obě nohy nad kotníkem, zlomená žebra a rozdrcená játra, informoval o tom deník The Daily Telegraph.

Kde jinde mají také problémy se slony a jak je tam řeší?

Problém soužití lidí se zvířaty však není jen v Africe, ale všude po světě, konflikty mezi lidmi a zvířaty se zintenzivňují po celé planetě. Střety farmářů se slony se většinou odehrávají tam, kde žijí oba druhy v těsné blízkosti, takové konflikty stále častěji řeší vlády Afriky či Asie. Jak se řeší střety se slony jinde v Africe? Například v Keni řeší problém se slony tak, že se každý rok střílí až 120 „problémových“ slonů. A jak je to se slony v Asii? V Indii prý sloni každoročně zabijí zhruba 100 lidí při vyhledání své potravy a lidé zase na oplátku ročně zabijí kolem 40-50 slonů při incidentech s úrodou. Na Srí Lance je zase nárůst sebevražd zemědělců na venkově přičítán únavnému boji se slony, neboť tam prý farmáři musí místo spánku hlídat svá pole před nežádoucími slony, obětmi tam je prý ročně 70 lidí a 200 slonů. V Indonésii řeší lidé nájezdy slonů zase odvetným trávením slonů, střet slonů sumaterských s plantážemi palmového oleje tak pro slony znamená jejich dramatický pokles. Opravdu spolu nemohou zvířata a lidé žít v poklidu na jednom území?

Smutný osud ostatních savců

Dalším příkladem zemí, kde se řeší problémy s jinými druhy zvířat, je třeba Írán, kde se setkávají gepardi s pastýři nebo Slovinsko, kde spolu žijí medvědi a zemědělci. Jen čas vždy ukáže, jak se spory vyřeší. V minulosti bylo mnoho sporů se zvířaty „vyřešeno“ téměř vyhubením určitých živočišných druhů na celém území. Výjimkou není ani Evropa, kde byla válka mezi lidmi a velkými savci už dávno urovnána vyhlazením konkurence. O které druhy šlo? Například vlci kdysi prý bývali po člověku nejrozšířenějším živočišným druhem, měli mnoho poddruhů, které obývali celou severní polokouli. Od dávných dob však lidé vlky zabíjeli, protože je považovali za škůdce a navíc z nich měli strach. Tak se stalo, že vlivem pronásledování a lovu, které trvaly až donedávna, byl vlk člověkem vyhuben na velké části svého původního areálu. Také bylo nenávratně ztraceno mnoho jeho poddruhů.

Dalším příkladem je medvěd hnědý, který byl ještě donedávna brán jen jako krvelačná bestie, často útočící na domácí zvířata. Kvůli těmto škodám na dobytku byli medvědi pronásledováni a vybíjeni. Zajímavostí je, že vlci i medvědi dříve žili hojně i na našem území, což je však taktéž dávnou minulostí. Dokonce i jejich navrácení zpět do přírody lidé vnímají špatně a mají tendenci proti tomu bojovat. Je jen otázkou času, jak dopadne projekt pro navracení kdysi početných živočichů do volné přírody.

Hrozí vyhubení slonů?

Nezbývá než doufat, že sloni budou mít veselejší příběh, než jak to pro ně v tuto chvíli po schválení lovu v Botswaně vypadá. Pokud totiž nebudou sloni chráněni, mohou být časem vyhubeni. Kdysi dávno obývalo Afriku několik milionů kusů těchto zvířat, v roce 1979 byla populace slonů odhadována na 1,3 milionů a v roce 1989 zbylo už pouze 600 000 jedinců. Kam se sloni poděli? Vinu nese stále se rozšiřující lidská populace a ve spojitosti s tím také neustále se zmenšující biotop těchto zvířat. V důsledku toho se se začal počet slonů razantně snižovat a na jejich úbytku se znatelně podílí také pytláci a honba za slonovinou.

Organizace Great Elephant Census po nové důkladné analýze zjistila, že populace slonů afrických klesla mezi lety 2007 a 2014 o 30 %, tedy asi o 144 000 kusů, což není za pouhých 7 let zrovna malé množství. Podrobný průzkum prováděný na 18 územích v Africe, což je asi 93 % míst, kde sloni afričtí žijí, ukázal, že se v Africe pohybuje asi 352 271 slonů, z nichž se asi 84 % nachází v chráněných územích. V současnosti je sice obchod se slonovinou přísně regulován, ale i přesto stále zůstává problém pytláctví, nelegálního obchodu a civilizačního tlaku člověka.

Podle odhadů neziskové organizace African Wildlife Foundation v Africe každoročně pytláci zabijí kolem 35 000 slonů. Realita je taková, že existuje hrozba, že časem sloni zcela vymizí a lidé je pak budou znát jen z obrázků. Ještě to lze zvrátit, bude to však stát mnoho úsilí. Zachování lidských životů a zároveň biologické rozmanitosti je a bude bezesporu jednou z největších globálních výzev nadcházejícího století. Dále čtěte: Dříve jsme se mohli kochat pohledem na oblohu plnou hvězd, dnes už to jen tak nezažijeme. Čím to je?

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve