Vědci zjistili, že Indii může již brzy postihnout katastrofa, která ovlivní životy milionů lidí
Několik vědeckých analýz vypracovaných v posledních letech varuje před zhoršujícími se životními podmínkami v některých indických oblastech. V této nejlidnatější zemi světa s více než miliardou obyvatel hrozí podle předpovědí již koncem století doslova kolaps v souvislosti s extrémním suchem. Katastrofické dopady suchého klima pocítí miliony obyvatel indických velkoměst.
„Některá města se stanou neobyvatelnými v případě, že světové vlády nezačnou tento problém zodpovědně řešit a včas neupozorní obyvatele, že existuje,“ uvedla pro New York Times Sujata Sauniková, která se tomuto tématu věnuje na Harvardově univerzitě a v minulosti se podílela na ekologických projektech pro indickou vládu. Podle předpovědí Saunikové může katastrofální sucho postihnout až 1,5 miliardy lidí po celém světě.
Problém se týká zejména jižní Asie, kde se obecně velice špatně hospodaří s vodními zdroji a zdejší velkoměsta jsou přelidněná. Život v těchto metropolích bude stále těžší a koncem století může propuknout krize.
Předpovědi vycházejí ze studie, která hodnotí dopady klimatických změn na smrtící kombinaci horka a vlhka, která se měří pomocí takzvané teploty vlhkého vzduchu (WBT). Pokud dosáhne hodnoty 35 WBT, nemůže se lidské tělo již ochlazovat pocením a i zdraví lidé sedící ve stínu zhruba do šesti hodin zemřou.
Výzkum ukázal, že nejzávažnější důsledky globálního oteplování mohou zasáhnout státy, jako je Indie, Pákistán a Bangladéš, kde se emise uhlíku dále zvyšují s tím, jak se tyto země snaží dostat z chudoby další miliony lidí.
Indie a okolní země se už několikrát přesvědčily, že tato hrozba je skutečná. První tragické sucho, které vědci odborně popsali a analyzovali, zasáhlo v květnu roku 2010 město Ahmadábád, pětimilionovou aglomeraci ve státě Gudžarát. Teploty tehdy vystoupaly na 48 stupňů Celsia ve stínu. V souvislosti s tím se zvýšila také úmrtnost o neskutečných 43 procent.
Studie navíc naznačují, že v budoucnu rozhodně nebude lépe a extrémní teploty mohou po celém světě zabíjet miliony lidí. Podle světových expertů je nejvyšší čas přijímat opatření, které dopady nezvratného trendu minimalizují. Dále čtěte: (Změny klimatu pustoší Zemi. Jejich dopady pocítily v loňském roce miliony lidí).