V Británii se z moře začaly vyplavovat plastové hračky z roku 1957. Kde se vzaly?

 Země a Příroda 
30. října 2019 10:12 / Blanka Štiková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Postavička modrého kovboje, jež byla zdarma rozdávána Twitter
Kde se vzaly záhadné plastové hračky na britských plážích? Odpověď pochází z roku 1957, tedy z období, kdy byly hračky do krabic s cereáliemi přibalovány navíc zdarma. Informoval o tom server Daily Mirror.

Je to až k nevíře, ale hračky v podobě modrých figurek kovbojovů v zátoce Watergate na cornwallském pobřeží v Británii jsou asi opravdu staré 60 let.

Od koho hračky jsou a kde se tam vzaly?

V roce 1957 byly do balení cereálií Kellogg's přidávány plastové hračky jako dárek, šlo o postavičky modrého kovboje, jež byly zdarma rozdávány. Modří kovbojové ale nejsou jediné postavičky, kterými byli lidé v baleních zdarma obdarováváni. Dále to byly také například figurky kozáka ze stejného roku jako modrý kovboj, nalezené však v zátoce Whitsand v Cornwallu a v roce 1958 to byl zase fotbalový míč rozdávaný v kukuřičných lupíncích Kellogg's, ten byl vyplaven na nedaleké pláži letošního léta.

Tyto malé dárečky by se zdály být zcela nevinným počinem, však jen do té doby, než se tyto hračky dostaly do moře a poté začaly znečišťovat životní prostředí v okolí britského Cornwallu. A jak že se postavičky dostaly z krabic do moře? V roce 1997 se v oblasti vysypal kontejner a do moře tak unikly miliony kusů stavebnice Lega.

Od té doby začala na cornwallském pobřeží sbírat tyto hračky například Tracey Williamsová z Newquay, podle jejíž slov je v této lokalitě v současnosti velké množství plastů. Problém totiž podle ní znamenají i levné plastové hračky, v jednom roce prý na jedné z pláží našla dokonce 200 ztracených či vyhozených věcí.

Varování pro všechny

Kampaň Greenpeace ve Velké Británii, která bojuje proti plastům v oceánech, vede Louise Edgeová, která se k situaci vyjádřila sdělením, že by podniky měly snížit svoji „plastovou stopu“ alespoň o polovinu a tím zanechat lepší svět našim budoucím generacím. Plastové hračky staré 60 let vyplavené na pobřeží by podle ní měly být varováním před špatnými rozhodnutími velkých firem, která by mohla mít dopad na životní prostředí v nadcházejících desetiletích.

Podle Edgeové v 50. letech ještě firmy v té době nevěděly o míře škodlivosti plastů na naši planetu, nyní však již společnosti vědí, že výroba plastů přispívá ke zhoršování klimatu, znečišťování oceánů a k poškozování živočichů žijících v moři. Otázkou je, jak se k vnímání plastů firmy postaví. Dále čtěte: Proč se od ledovce v Antarktidě odtrhla obří ledová kra? Na vině není globální oteplování.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gwyneth Paltrow na své 50. narozeniny pózovala nahá. Své křivky zahalila pouze do zlaté barvy

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Spravný podzimní řez pivoněk zajistí jejich vitalitu a bohaté kvetení pro příští rok. Pozor však na...