Případů setkání člověka s medvědem přibývá. Pro lidi představují velké nebezpečí

 Země a Příroda 
12. října 2019 15:35 / Blanka Štiková
  1
📷
5 fotografií v galerii
Ve Vysokých Tatrách je s medvědy dlouhodobě problém, koncentruje se jich totiž mnoho na malém území Shutterstock
V Čechách se vám nejspíš nepoštěstí potkat v přírodě medvěda. Pokud byste se ale vydali například do Vysokých Tater na Slovensko, pak máte celkem velkou šanci potkat tohle poněkud větší zvíře. Medvědi se tam totiž podle místní samosprávy přemnožili.

Také Češi rádi jezdívají do Tater. V současné době by to ale zřejmě nebyl zrovna dobrý nápad vzhledem k tomu, že jsou v ohrožení místní i turisté.

Populace medvědů v Evropě

Medvěd hnědý je největší evropskou šelmou, která se vyskytuje od Evropy přes severní Asii až po Japonsko a Severní Ameriku. V minulosti v Evropě býval medvěd hnědý všude mimo Island, Irsko a další menší ostrovy, kvůli lovu a ničení jeho biotopů se však plocha obývaná medvědy zmenšila asi o 75 % plochy. Dnes žije v Evropě přibližně 50 000 medvědů, z nichž tři čtvrtiny žijí v Rusku, ostatní hlavně ve Skandinávii, Pobaltí, v Karpatech, na Balkáně, v Dinárech a Alpách, izolované populace se pak nacházejí na Pyrenejském a Apeninském poloostrově.

Medvědi na Slovensku

Úbytek medvědů se ale netýká Slovenska, tam naopak začal jejich počet narůstat po přijetí zákona na jejich ochranu. V současné době na Slovensku žije asi 1300 medvědů. Na základě výjimek se každý rok koná takzvaný regulační lov asi 10 % populace medvěda, při němž však může jít o odstřely medvědů, kteří nikdy nezpůsobili žádnou škodu. Navíc ani tyto odstřely jeho nárůst zatím nezastavili. Dosud na Slovensku žijí početné populace, které stále přibývají.

Situace s medvědy je prý vážná

Ve spojitosti s přemnoženými medvědy jsou na území Vysokých Tater podle místní samosprávy v ohrožení tamní obyvatelé a turisté. Nynější situace je prý tak vážná, jako ještě nikdy předtím. Medvědi chodí na obchůzky po okolí, a tak hrozí, že navštíví obydlí místních či nějaké ubytovací zařízení. Slováci medvědy při jejich hledání potravy pozorují často i ve městech a na vesnicích poblíž popelnic. Na člověka šelma zaútočí jen výjimečně, ale při neopatrném chování může přivodit zranění. Ve Vysokých Tatrách je s medvědy dlouhodobě problém, koncentruje se jich totiž mnoho na malém území. Lidé se jich začínají bát a dokonce vyzývají stát, aby začal jednat.

Situace v roce 2010, vloni a letos

Podle výzkumu z roku 2015 žilo v zemi 1023 až 1489 medvědů. Setkání člověka s medvědem v Tatrách tak jistě není výjimkou. Na větší výskyt oproti minulosti pak může poukázat pár číselných údajů. V roce 2010 bylo ve Vysokých Tatrách ohlášeno 97 výskytů medvědů, od ledna do konce září roku 2018 bylo nahlášeno už 332 případů výskytů medvědů a za rok 2019 jich bylo doposud hlášeno již 763. Medvědi se prý pohybují hlavně kolem oblastí Starý a Nový Smokovec či Tatranská Lomnica.

Případy setkání s medvědy na Slovensku

Letos bylo hned několik případů, kdy lidé na Slovensku potkali medvěda, a případů přibývá. Nejnovější setkání s medvědem natočili a zveřejnili na Facebooku slovenští policisté ve Starom Smokovci, na videu zachycují medvěda stojícího přímo přede dveřmi stanice.

Na medvěda letos narazila i dvojice turistů na stezce při sestupu z hory Holý vrch poblíž hory Baranec v Západních Tatrách. Český turista si zranil kotník při útěku před šelmou, informovala o tom slovenská Horská záchranná služba (HZS).

Horší zážitek měl letos muž, kterého při procházce přímo na stezce napadla medvědice v CHKO Poľana v blízkosti lesní správy Kyslink, naštěstí se muži podařilo utéct a neměl vážná zranění, informovaly o tom Lesy SR.

Policie Trnavského kraje například zase varovala místní a turisty před výskytem medvědice s mláďaty na západě Slovenska v okrese Senica.

Problém byl už v letech 2016 a 2017

V dubnu roku 2016 samospráva ve Vysokých Tatrách vyhlásila mimořádnou situaci kvůli zvýšenému výskytu medvědů v tamních osadách, šlo hlavně o oblasti Štrbské Pleso či Tatranská Lomnica. Město Vysoké Tatry tenkrát lidem doporučovalo nepohybovat se po setmění v blízkosti kontejnerů na odpadky a mimo obytné budovy.

Také v červnu roku 2017 byl hlášen nárůst populace medvědů na Slovensku, nejvíce ohrožené obce mohly přitom žádat o povolení šelmy zabíjet. Podle mapy, zveřejněné na portálu Ursus.cz, se v roce 2017 vyskytovali medvědi hlavně na středním Slovensku, a to hlavně v národním parku Nízké Tatry, ve Vysokých Tatrách, v národním parku Poloniny a na hranicích s Polskem.

Co se s tím bude dělat?

Město Vysoké Tatry prý již udělalo všechna možná opatření pro předcházení výskytu medvědů (například budování nových míst pro kontejnery s komunálním odpadem a elektrických ohradníků), ale bohužel nic z toho nepomohlo. Primátor města Vysoké Tatry dokonce oznámil, že by uvítal regulaci počtu této medvědovité šelmy, která je chráněná. Město by rovněž uvítalo jednodušší regulaci jejich počtu v případě potvrzení jejich přemnožení. Místní samospráva žádá o pomoc státní orgány. Výjimku na odstřel šelmy může udělit ministerstvo životního prostředí, které se však primárně snaží medvědy chránit. Ochránci zvířat připomínají, že medvědi jsou součástí přírody Tater.

Co mohlo problém s medvědy způsobit?

Medvědi v člověku mohou kvůli své mohutnosti vzbuzovat strach, ale je třeba si uvědomit, že medvěd člověka nebere jako svoji potravu a pokud má možnost, raději se mu vyhne nebo hned uteče. Šelma by zaútočila jen tehdy, pokud by se cítila ohrožená či při sebeobranné reakci.

Problémy s medvědy mohou nastat tehdy, když si zvířata zvyknou na lidskou přítomnost a potravu pocházející od lidí. To hrozí hlavně v oblastech u horských chat, rekreačních zařízení či obcí u lesa. Odpadky zvíře lákají svým pachem a zvíře si dokonce může zvyknout vracet se na dané místo a tím ztrácí svoji plachost. Pak už chodí k lidským obydlím úmyslně za účelem snadného získání potravy. Tím mohou být medvědi pro lidi nebezpeční. Na Slovensku je tento problém celkem rozšířený, mohou za to však většinou lidé, nikoliv medvědi.

Pro řešení problémové situace s medvědy není podle některých ohlasů nutný hned odstřel, mnohdy by postačilo jen změnit přístup lidí a zpřísnit opatření proti zvířatům. Pro bezproblémové soužití lidí s medvědy je například důležité odpady pravidelně vyvážet či přechovávat v kontejnerech takovým způsobem, aby se do nich medvědi nedostali. Když se budou v oblasti neustále nacházet nezabezpečené odpadky nebo budou lidé medvědy krmit, budou do blízkosti lidí osad přicházet další a další medvědi, protože půjdou za snadno dostupnou potravou. (Dále čtěte: Nová studie přinesla znepokojivé informace o nebezpečných tropických nemocech přenášených komáry).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda