Vědci natočili speciální miniponorkou tělo mrtvé velryby na dně moře

Mrtvá velryba se stala důležitou součástí výživy ekosystému
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
18. října 2019 06:33 / Internet
  4   0
Vědci se ponořili pomocí miniponorky k tělu mrtvé velryby na dně moře a nafilmovali zajímavé věci. Původně byla miniponorka ponořena kvůli výzkumu podmořské sopky, když po několika hodinách narazila na tělo mrtvé velryby. Vědci natočili, jak rozkládající se obrovské tělo tvora živí celou oblast.

Mořští biologové během výzkumu podmořské sopky takzvané Davidsonovy hory narazili na mrtvé tělo velryby a natočili zajímavé snímky. Na dno moře se ponořili pomocí miniponorky, která je součástí výzkumného plavidla E/V Nautilus.

Výzkumný tým je součástí expedice amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru. Cílem výzkumu byla podmořská sopka Davidsonova hora, jejíž vrchol se nachází v hloubce 1250 metrů pod hladinou.

Tato sopka je s výškou 2280 metrů a délkou přes 42 kilometrů jednou z největších podmořských sopek na světě. V jejím okolí se nachází naprosto unikátní ekosystém, který se biologové rozhodli zkoumat.

Když vědecký tým narazil na tělo velryby, všiml si, že se v jejím okolí nachází velké množství nejrůznějších organismů. Mrtvé tělo se tak stalo obrovskou podmořskou hostinou a bude zde dlouhou dobu poskytovat živiny pro celou oblast. Tělo velryby nyní bude spolehlivým zdrojem živin pro korály, nejrůznější druhy ryb a celou řadu bezobratlých živočichů.

Tato podmořská sopka je mezi vědci považována za oázu života, protože má obrovskou biodiverzitu. Celá oblast byla proto v roce 2009 prohlášena za mořskou rezervaci, přestože se v ní nachází velká ložiska ropy a zemního plynu. Dále čtěte: Vědcům se poprvé a možná naposledy podařilo nahrát zpěv nejvzácnější velryby na světě.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Úvahy o technologiích, které by přinesly do praxe neviditelnost, jsou staré. Nyní se to však stává...

Dům a zahrada

U venkovního posezení by neměl chybět krb. Pomůže dotvořit nádhernou atmosféru

Cestování

Zapomenutý kout Evropy a cíl pro turisty, kteří hledají skutečné zážitky

Zavřít reklamu