Plasty zabíjejí mořské živočichy každý den, příkladem je mládě želvy nalezené s plným žaludkem plastů

 Země a Příroda 
06. listopadu 2019 15:04 / Blanka Štiková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Mládě želvy mělo v žaludku 104 malých kousků plastů Facebook
Podle údajů z OSN skončí v oceánu každý rok více než 8 milionů tun plastů, až 80 % veškerého odpadu v mořích jsou právě plasty. Nejen, že tyto odpadky znečišťují vodu v oceánech a zůstávají tam dlouhou dobu, ale v mořích mají také neblahý dopad na mořské živočichy.

Až 51 bilionů mikročástic plastů poškozuje přes 800 druhů živočichů, kteří trpí na následky pozření těchto odpadků.

Smutnou skutečností je fakt, že plastový odpad každý rok zabíjí až milion mořských ptáků, 100 000 mořských savců, mořských želv a nesčetně ryb. Informuje o tom OSN na svých webových stránkách.

Smutný případ z USA

Mládě želvy se 104 kusy plastů v žaludku

Jedním ze smutných příkladů, jak plasty zabíjejí, je nedávný nález mláděte želvy v Severní Americe, která v žaludku měla neuvěřitelných 104 miniaturních kousků plastů a následkem toho později zahynula. Malá želva, mořem vyplavená na břeh, byla nalezena na pláži v Boca Raton na jihovýchodě Floridy v USA. Středisko Gumbo Limbo Nature Center želvu převzalo a informaci o jejím nálezu zveřejnilo na své facebookové stránce, kde nasbírala již tisíce sdílení. Mládě želvy se již však bohužel zachránit nepodařilo, bylo prý příliš zesláblé.

Co vše malá želva pozřela

Poté, co malá želva uhynula, bylo z jejího žaludku vybráno 104 kousků plastů v podobě malých kousků balónků či etiket z lahví, informovala o tom CNN. Mládě želvy, menší než dlaň, snědlo velký počet plastů a následkem toho zemřelo. Odpad měla v tělech ale i další uhynulá zvířata nalezená na pláži. V současné době je totiž na Floridě období, při kterém mořské proudy vrací malé želvy zpět na souš.

Středisko Gumbo Limbo Nature Center proto před svoji budovu dalo box, kam lidé mohou oslabená zvířata z pláže přinést a středisko se o ně dále postará. Podle Emily Mirowski, místní odbornice zabývající se péčí o mořské želvy, zahynuly od začátku sezony již desítky malých želv donesených z pláže a každá z nich prý také v těle měla plastový odpad.

Proč plasty jí

Proč želvy plasty pojídají? Mikroplasty se v moři totiž drží zapletené v mořských řasách a malé želvy, pohybující se v prvních letech svého života právě kolem těchto řas s mikroplasty, si pak myslí, že je to také žrádlo pro ně. Mláďata želv nedokáží rozpoznat, že plasty nemají jíst.

Co se děje po požití

A co plast udělá v těle želv? Emily Mirowski popisuje, že pokud se malým želvám plast dostane do žaludku, tělo se pak cítí zasycené a mylně želvám vysílá signál, že už nepotřebují jíst, a tak nepřijímají správnou potravu, kterou však pro přežití potřebují a hladoví tak dlouho, až jsou podvyživené a zesláblé. To je prý bohužel běžný scénář, podle odbornice už řadu let pečovatelé o želvy vídají podobné případy jako nyní u malé želvy, a to je srdcervoucí. Některé želvy přežijí, ale některé ne.

Jak této situaci zabránit?

Podle údajů OSN lze dle některých odhadů předpokládat, že pokud bude lidstvo produkovat stejné množství plastů ve stejné rychlosti jako doposud, pak by mohla nastat situace, že do roku 2050 bude v oceánu více plastů než ryb a asi 99 % mořských ptáků bude mít ve svých útrobách úlomky plastů. To je naprosto hrozný scénář, bohužel však není nereálný…

Podle Emily Mirowski problém neskončí, dokud lidé nepřestanou kupovat plasty a nesprávně je likvidovat. Situaci prý lze změnit jen v případě, pokud by lidé maximálně omezili používání plastů. Samotná recyklace nestačí. Každý kus plastu, který byl kdy vyroben, je stále venku, nezmizí a pouze se časem rozpadne na menší kousky, které ničí životní prostředí a škodí živočichům. Dále čtěte: V Británii se z moře začaly vyplavovat plastové hračky z roku 1957. Kde se vzaly?

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008