Přibývá nakažených psů a nikdo zatím neví, jaká nemoc je postihla

Záhadnou nemocí onemocněli i zdraví a silní psi
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
28. září 2019 09:18 / Pixabay
  2   0
V Norsku veterináři řeší záhadnou nemoc psů, kterou onemocněly již desítky psů a 23 z nich dokonce nemoci podlehlo. Veterináři zatím nevědí, o jakou nemoc se jedná. Informovala o tom agentura AFP.

Majitelé psů v Norsku mají obavy o své mazlíčky a někteří už je radši ani nevenčí na veřejných místech. Veterinární ústav jim radí, aby si každý svého psa držel na vodítku a vyhýbal se místům, kde je nejvíce psů pohromadě, a tak se zabránilo kontaktu s ostatními zvířaty.

Kde se nemoc vyskytla

Podle veterinářů nemocí onemocněli i zdraví a silní jedinci, což je silně znepokojuje. Většina případů byla hlášena v Oslu, ale případy onemocnění se vyskytly i v dalších 13 norských městech. Výskytu nemoci se již začíná obávat i Švédsko, ale tam zatím žádný případ nákazy hlášen nebyl.

Jak se nemoc projevuje?

Norský veterinární ústav podle AFP uvedl, že nevyjasněné onemocnění se objevilo asi u 200 psů, kteří měli stejné příznaky, mezi něž patřila celková slabost, průjem či zvracení s příměsí krve. Nemusí se prý ale jednat o stejnou nemoc.

Co se zjistilo z pitvy psů?

U deseti mrtvých psů prý pitva ukázala na vážnou infekci zažívacího traktu. U 5 psů bylo nalezeno velké množství bakterií Clostridium perfringens a Providenciaalcalifaciens. Podle norského veterinárního úřadu se nejspíše nejedná o jed na krysy, salmonelu či například kampylobakteriózu.

Zatím se ale neví, o jakou nákazu přesně jde a zda to je nakažlivý virus či zda jde jen o individuální případy. Dále čtěte: Létající klíště skutečně existuje. Vyskytuje se i v Čechách a má ostré drápky.

Blanka Štiková | inStory.cz
Témata: psi, nemoc, záhada, úhyn, Norsko
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nový dálkový letoun už je částečně hotový. Pohodlí pro cestující ale nepřinese

Dům a zahrada

Pár tipů, jak udělat domov ekologicky přívětivější

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu