Ozónová díra je letos rekordně malá. Může za to hned několik faktorů

 Země a Příroda 
19. září 2019 10:22 / Lukáš Bauer
  6
📷
3 fotografie v galerii
Ozónová díra se přesouvá od jižního pólu Internet
Podle expertů by letos mohla být ozónová díra nejmenší za poslední tři desítky let. Toto tvrzení vědci opírají o měření, která ukazují, že ozónová díra je mnohem menší než v polovině září bývá zvykem. Její velikost je podle výsledků měření zhruba poloviční.

Zákaz používání takzvaných freonů v mnoh světových zemích přináší již léta své ovoce a ozónová díra se každým rokem zmenšuje. Vědci nyní na základě nových měření potvrdili, že nyní je ozónová díra nejmenší za posledních třicet let.

Měření provádí evropská služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), která uvádí, že ozónová díra je dokonce dvakrát menší než během loňského září. Ozónová díra se také vzdaluje od jižního pólu, kde se nachází.

Během minulého týdne naměřila služba CAMS velikost ozónové díry o rozloze pěti milionů kilometrů čtverečních, přičemž vloni to bylo čtyřikrát tolik. Velikost ozónové díry se stále mění, ale letošní zmenšení je rekordní.

Vědci zatím nevědí co letošní rekordní zmenšení ozónové díry způsobilo. Nejvíce k narušování vrstvy ozónu v atmosféře dochází na jaře kdy se na jižní pól vrací sluneční záření.

Letošní změnu tak vědci zatím připisují takzvanému Montrealskému protokolu, kde se v roce 1987 upsala většina světových zemí k zákazu používání freonů. Freny je označováná celá řada chemických látek, které ozónovou vrstvu rozpouštějí.

V roce 2014 vědci po 35 letech potvrdili, že omezení používání freonů má trvalý význam v rámci nárůstu stratosferického ózonu. Vědci ale nedávno objevili v atmosféře velké množství látky CFC-11, která ozónovou vrstvu ničí. Využívání této látky se připisuje Číně, která ho používá v továrnách na výrobu pěnové izolace. Dále čtěte: (Ozonová díra mizí. Do konce století bude Země stejná jako před průmyslovou revolucí).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod