Podle vědců ubývá fosforu. Pokud dojde, život na Zemi zkolabuje
Fosfor je jedním ze základních stavebních kamenů života na planetě. Fosfor je hnacím motorem pro růst roslin, stejně jako pro správnou funkci lidských buněk. Vědci však upozorňují, že fosfor není obnovitelný a jeho poptávka každým rokem vzrůstá.
Fosfor se hojně využívá také v zemědělství pro podporu růstu a vyšší výnosy sklizní. Fosfor se získává těžbou z rudy a následnou chemickou úpravou. Při jeho stále větším využívání v průmyslu extrémně vzrůstá poptávka a vědci varují před vyčerpáním zásob.
Podle výzkumu se totiž například používání fosforových hnojiv zvýšilo za posledních padesát let o pětinásobek. Vědci předpokládají, že poptávka po fosforu se s rostoucím využíváním zvýší do roku 2050 o dvojnásobek.
Při současné spotřebě je podle některých vědců takvaná fosforová krize téměř nevyhnutelná a je jen otázkou času, kdy nastane. Neexistuje totiž žádná mezinárodní dohoda, která by řídila jeho spotřebu.
Při současných úrovních spotřeby některé modely naznačují, že fosfor může dojít během příštího století. Konzervativnější odhady uvádějí kolem 400 let, ale všechny studie se shodují v tom, že se jedná o problém, který bude potřeba řešit.
Ještě před 30 lety byly největším spotřebitelem fosforu Spojené státy, dnes první příčku obsadila Čína. Klíčem k řešení problému bude samozřejmě snížení jeho spotřeby a pravděpodobně také investice do jeho recyklace. Zůstane tak otázkou vlád světových velmocí, zda se dohodnou na určitém způsobu spolupráce. Dále čtěte: (Nové důkazy o vzniku života na Zemi. Nepříliš pravděpodobná teorie se stává pravdou).