Nejvyšší vrchol ve Švédsku se propadl o výšku devítipatrové budovy

 Země a Příroda 
16. září 2019 09:23 / Lukáš Bauer
  0
📷
4 fotografie v galerii
Během krátkého období se snížil o 24 metrů Shutterstock
Švédsko přišlo o svůj nejvyšší vrchol, který byl tvořen ledovcem na jižní straně hory Kebnekaise. Vědci jeho zmenšování pozorují už léta, ale kvůli rozsáhlým klimatickým změnám nyní vrchol roztál natolik, že ztratil status nejvyššího místa ve Švédsku.

Vědci, kteří monitorují tání ledovců, zjistili, že Švédsko přišlo o svůj nejvyšší vrchol, který byl tvořen právě ledovcem. Ledovec na jižní straně hory Kebnekaise už taje dobrých padesát let, ale nyní roztál natolik, že vrchol ztratil status nejvyššího bodu Švédska.

Příčinou jsou klimatické změny, které souvisí s nadprůměrně vysokými teplotami v celé Skandinávii. Hora má dva vrcholy, jižní a severní, kdy prvně jmenovaný je skalnatý a stal se nejvyšším bodem Švédska.

Během krátkého období se však vrchol snížil o 24 metrů, což je ekvivalent výšky devítipatrové budovy. Ledovec na Kebnekaise není stálý a výkyvy ve velikosti jsou pro něj běžné. Vždy v létě ztratí zhruba tři metry, které v zimě zase získá.

Nyní jižní vrchol dosahuje nadmořské výšky 2095,6 metrů, což je o 1,2 metru níže, než kam dosahuje severní skalnatý vrchol. Vědci však předpokládají, že se v zimě poměr výšek obou vrcholů opět změní a jižní vrchol se znovu stane nejvyšším bodem v zemi.

Tání ledovců je celosvětový trend, který mají na svědomí klimatické změny. Pokud se nepodaří snížit emise skleníkových plynů, tak například většina alpských ledovců jednou provždy roztaje. Dále čtěte: Největší ledovec světa se podle satelitních snímků dal do pohybu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město