Jak žil slavný lovec krokodýlů Steve Irwin? Dnes je to 13 let od jeho tragické smrti

 Země a Příroda 
04. září 2019 15:21 / Blanka Štiková
  4
📷
3 fotografie v galerii
Steve se nezalekl ani krokodýlů, jedovatých hadů či pavouků Instagram
Steve Irwin se proslavil zejména televizním seriálem Lovec krokodýlů, díky němuž byl Steve stejně nazýván. Show si oblíbili diváci po celém světě, které zaujal hlavně tím, že se nezalekl ani krokodýlů, jedovatých hadů či pavouků. Tento blonďatý Australan milující zvířata se stal legendou.

Když 4. září 2006 tragicky zahynul při nešťastné nehodě v pouhých 44 letech, byl to pro všechny šok. Zanechal po sobě ženu a dvě děti. Jaký byl jeho život?

Steve Irwin nebyl jen známým australským autorem dokumentárních filmů. Byl to také zoolog, televizní hlasatel, novinář, herec, ochranář, obchodník, objevitel a herpetolog. Steve byl už od dětství denně ve styku se zvířaty všeho druhu, prakticky s nimi vyrůstal v Australia ZOO.

Jak se dostal malý Steve ke zvířatům

Steve Irwin (rodným jménem Stephen Robert Irwin) se narodil v únoru 1962 ve Viktorii. Jeho otec Bob Irwin byl velkým obdivovatelem plazů, a tak se s rodinou přestěhoval do Queenslandu. Stevův otec v roce 1970 založil malý park s plazy ve městě Beerwah, z kterého se časem stal jejich rodinný podnik Australia Zoo. Protože bydleli v ZOO, vyrůstal Steve se zvířaty všeho druhu a také se o ně staral.

K šestým narozeninám dostal například svou vlastní zakrslou krajtu. Steve už jako malý chytal ryby a hlodavce, kterými krmil svoje krokodýly a hady. Bob učil mladého Steva všechno o plazech. Už v devíti letech Steva naučil, jak chytat krokodýly v noci. Všech 100 krokodýlů v jejich zoo buď chytili oni holýma rukama, anebo se narodili v jejich ZOO.

Jak Steve vedl Australia ZOO

Roku 1991 rodiče Stevovi předali rodinnou zoo ve městě Beerwah ve státě Queensland. Za Stevova vedení se Australia ZOO neuvěřitelně rozrostla na 300 stálých zaměstnanců a měla okolo tisícovky zvířat. V Australia ZOO přicházeli návštěvníci s většinou zvířat do úzkého kontaktu. Byl to jeden ze Stevových nápadů, jak zvýšit vztah lidí ke zvířatům, a tím pádem pomoci k jejich ochraně. Každý den mohli lidé ve zvířecí show vidět například andského kondora, slony, tygry bengálské či krokodýly.

Proslulý Lovec krokodýlů

Popularitu Australia ZOO zajistil Steve Irwin hlavně dokumentárním seriálem s názvem „Lovec krokodýlů“ (The Crocodile Hunter). Dokument měl velký úspěch, a tak v příštích letech natočil 80 hodinových epizod, které viděli diváci po celém světě. Irwin vyrůstal v zoologické zahradě svých rodičů, a díky tomu se nebál před kamerou předvádět se zvířaty nebezpečné kousky. Steve měl porozumění pro všechna zvířata a byl pyšný, že jeho nadšení sdílela i jeho rodina, návštěvníci jeho ZOO a miliony diváků.

Rodinný život a ocenění

V červnu 1992 si Steve vzal za ženu Terri Rainesovou, se kterou se setkal v jeho ZOO. S manželkou Teri Irwinowou mají dvě děti – dceru Bindi Irwin (narozena v roce 1998) a syna Roberta „Boba“ Irwina (narozen roku 2003). Roku 2001 obdržel Steve Irwin od australské vlády medaili za "celosvětové ochraňování zvířat a přispění k australskému cestovnímu ruchu." Roku 2004 byl Steve Irwin nominován na Australana roku.

Nečekaná smrt

Steve Irwin na počátku září 2006 natáčel dokumentární pořad Ocean's Deadliest v oblasti Velkého bariérového útesu u severovýchodního pobřeží Austrálie. Dne 4. září 2006 bylo špatné počasí a nebylo možné natáčet. K tragédii došlo, když se Irwin se svým kameramanem dohodl, že natočí poslední záběr. Během něho Steve narazil na velkého, přes 2 metry dlouhého rejnoka trnuchu. Rejnok trnucha má jedovatý zubatý osten dosahující až 20 cm, který při zásahu trhá tkáň. Podobné zranění způsobuje nůž nebo bajonet. Trnuchy přitom bývají většinou mírumilovné. Pokud se jim přítomnost potápěče nelíbí, pouze odplují pryč.

Stevovi však byla trnucha osudná, nečekaně ho totiž svým ocasem bodla přímo do srdce a Steve zemřel na následky vykrvácení. "Zemřel, když dělal to, co nejvíc miloval a opustil tento svět šťastný a vyrovnaný," dodal producent jeho pořadu. Je ironií osudu, že Irwina usmrtil mořský živočich, který ve srovnání s krokodýlem či jedovatým hadem není nebezpečný. Smrt po zásahu rejnokem trnuchou není vůbec častá. Většinu útoků způsobí neopatrné našlápnutí na živočicha. V Austrálii evidovali do té doby pouze dva případy. První v roce 1938 a druhý o sedm let později.

Poslední rozloučení se Stevem

Irwin byl pohřben při soukromé ceremonii, která se konala přímo v Australia ZOO. Hrob je ale veřejnosti uzavřen. Russell Crowe mu vzdal hold se slovy: "Byl Australanem, kterým chceme všichni být. Dotkl se mého srdce. Věřil jsem mu. Bude mi chybět." Dne 20. září se konala veřejná bohoslužba, kterou představil osobně Russell Crowe a která se vysílala i živě do celého světa. Televizní přenos sledovalo více než 300 milionů diváků. Jeho památník je podepsán od premiéra Hawarda, jeho otce Boba a dcery Bindi, kolegů Wese Manniona a Johna Staintona a celebrit z Austrálie i z celého světa, jako je například Hugh Jackman, Cameron Diaz, Justin Timberlake, Kevin Costner či Russell Crowe.

Posmrtné pocty

Roku 2007 byl Steve posmrtně oceněný v Síni slávy. V Beerwah je po něm dokonce pojmenována silnice. V roce 2007 vláda Rwandy pojmenovala po Stevovi narozené mládě gorily horské jako poctu za jeho práci v oblasti ochrany volně žijících zvířat. Společnost Sea Shepherd Conservation Society bojující proti nelegálnímu lovu velryb se rozhodla v roce 2007 přejmenovat loď po Irwinovi na "MY Steve Irwin." 

V roce 2010 byl popsán nový druh australského hlemýždě s latinským název "Crikey steveirwini," ("Crikey!" - česky zhruba "Jemine!" - byl Irwinův častý výrok). Dne 15. listopadu se slaví Den Steva Irwina, jehož smyslem je vzpomenout si na Stevův život a odkaz o ochraně přírody, který zanechal a ve kterém Australia ZOO pokračuje.

Australia ZOO dnes

Australia ZOO funguje dodnes, dostala několik ocenění za ochranu ohrožených druhů a těší se díky Stevovi Irwinovi celosvětové popularitě. ZOO má otevřeno 364 dní v roce, s výjimkou Vánoc. Je také základnou seskupení Wildlife Warriors (Bojovníci za divokou přírodu), kromě toho je v ZOO také nemocnice pro divoká zvířata, jež funguje 24 hodin denně. Dále čtěte: Krátký život největšího motýla světa. Proč po týdnu života umírá?

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda