Létající klíště skutečně existuje. Vyskytuje se i v Čechách a má ostré drápky

 Země a Příroda 
08. září 2019 13:15 / Blanka Štiková
  1
📷
4 fotografie v galerii
Ve většině případů se létající klíště není schopno přisát, ale jeho bodnutí může být bolestivé Shutterstock
Může to znít děsivě, ale opravdu se v Čechách vyskytuje takzvané „létající klíště“, kterému se tak ale jen říká. Pravým názvem se jmenuje totiž Kloš jelení. Sice vzhledově vypadá jako klíště s křídly, ale ve skutečnosti jde o jiný druh hmyzu.

 

Kloš na lidi nemoci nepřenáší, takže v tomto směru se ho obávat nemusíte. A přece setkání s ním nemusí být příjemné…

Co tedy kloš vlastně je?

Kloš jelení (Lipoptena cervi), lidově nazývaný lojnice, je druh bodavé mouchy patřící mezi dvoukřídlý hmyz. Dosahuje délky 3 – 7 mm a má šest nohou a křídla. Živí se krví zvířat, většinou preferuje jelenovitou zvěř, v daleko menší míře pak napadá i ptáky, psy a některá další zvířata. Hned po vylíhnutí hledá dospělý jedinec lojnice vhodného hostitele. Zajímavostí je, že když kloš hostitele najde, usadí se na něm a odhodí svá křídla, poté se začne živit sáním krve.

Klíště versus kloš

Nesprávně je tento druh hmyzu označován jako „létající klíště“, ale biologicky nemá kloš s klíštětem nic společného. Kloš je hmyz, zatímco klíště je roztoč. Jedinou společnou věcí je pro oba jen sání krve. A v čem jsou rozdílní? Lojnice je větší než klíště. S klošem se setkáte převážně v lese, ale s klíštěm i na louce. Přenašeči vážných nemocí jsou klíšťata, lojnice na člověka nemoci nepřenášejí, ale zato jsou otravné.

Může nějak kloš ohrozit člověka?

Člověk se s klošem může setkat hlavně v jehličnatých lesích, nejaktivnější je tento hmyz na přelomu léta a podzimu. Pro kloše člověk není vhodným hostitelem, ale může na vás nalétnout a poté většinou jen leze po těle či ve vlasech. A v čem to pro vás může být nepříjemné? Má totiž na konci nožiček zahnuté ostré drápky, takže při lezení vás může škrábat. Na člověka nalétává lojnice spíše omylem při hledání velkých kopytníků a ve většině případů se na člověka není schopna přisát.

Když hmyz bodne

Ale zato vás někdy může lojnice i bodnout, a to pro vás může být bolestivé. Bodnutí od ní způsobuje bolest, svědění a opuchnutí, zarudlé místo na kůži může přetrvávat i několik týdnů. Postižené místo je vhodné vydesinfikovat. Není naštěstí známo, že by kloš přenášel nějaké závažné choroby. Kloš se z těla poměrně obtížně odstraňuje, nejde ani lehce rozmáčknout, nejlépe zabere promnout ho mezi prsty. Dále čtěte: Věděli jste, že existuje pavouk, který si ho po spáření se samičkou ukousne?

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda